Paul Watson, a bálnavadászat-ellenes aktivista, végre szabadlábra került a börtönből.

Paul Watson, a bálnavadászat ellen küzdő aktivista, végre szabadlábra került a grönlandi börtönből, ahol csaknem öt hónapot töltött. Ezt a hírt a BBC számolt be.

A Greenpeace korai tagjaként ismert személyt, aki a Sea Shepherd Conservation Society (SSCS) és a Captain Paul Watson Foundation (CPWF) nonprofit szervezetek megalapítója is, július 21-én őrizetbe vették. A letartóztatásra egy több mint egy évtizeddel ezelőtt kibocsátott nemzetközi elfogatóparancs alapján került sor, mikor csapatával Nuukban álltak meg, hogy üzemanyagot töltsenek a küldetésükhöz.

A rendőrség egy 2012-es japán körözés alapján járt el, amely azzal vádolta, hogy kárt okozott egy japán bálnavadászhajóban és megsebesítette a legénység egyik tagját egy 2010 februári antarktiszi vizeken történt találkozás során.

Ha Japánnak átadták volna a 74 éves Watsont, akár 15 évnyi börtönbüntetéssel is sújthatták volna.

A dán kormány végül elutasította a kiadatást, ami valószínűleg jelentős mértékben összefügg a nemzetközi közvélemény felháborodásával. Az igazságügyi minisztérium nyilatkozata szerint a döntés hátterében a különleges körülmények állnak, valamint az a tény, hogy az eset már 14 évvel ezelőtt történt. Emellett az is befolyásoló tényező volt, hogy a két ország között nem áll fenn kiadatási megállapodás.

Az aktivista ügyvédje, Julie Stage közölte: Watson megkönnyebbült, és már alig várja, hogy újra találkozhasson feleségével és gyermekeivel.

A letartóztatás után rengetegen fejezték ki véleményüket, és nagyszabású tüntetés is szerveződött Watson elengedésére. Sokak szerint nem a véletlen műve, hogy épp egy olyan misszió során vették őrizetbe Watsont, amelynek célja eredetileg az volt, hogy megzavarják a Csendes-óceán északi részén az újonnan épített Kangei Maru japán bálnavadász hajót, ami lényegében egy hatalmas, cetfélék feldolgozására létrehozott úszó mészárszék.

Related posts