A MOME korábbi rektora most már kézi vezérlés alatt működik, miután lejárt a kuratórium számára megállapított határidő.

Február 3-án a MOME Front két hetet adott az egyetemet fenntartó kuratórium elnökének, Böszörményi-Nagy Gergelynek, hogy aláírja négy pontból álló követeléseiket - amelyek időközben háromra csökkentek, hiszen Koós Pál rektor elvesztette a bizalmi szavazást és benyújtotta lemondását. A határidő február 17-én, délután 3 órakor járt le, amelyet tömegek vártak a MOMÉ-n, a front weboldala pedig egy játékká változott.

Az utóbbi hetek és hónapok során komoly feszültség bontakozott ki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) közösségében. A helyzet akkor kezdett el élesedni, amikor a tavaly nyáron, egészen pontosan 2024. augusztus 1-jén hivatalba lépett Koós Pál rektor döntései egy hallgatói lázadást indítottak el az intézmény falain belül. Ráadásul Koós megválasztása sem zajlott zökkenőmentesen; a választási folyamatot csatározások kísérték. Az egyetem szenátusa, amely az alapító okirat értelmében kizárólagos döntési joggal bír, egyértelműen Vargha Balázst, a Média Intézet igazgatóját jelölte a rektori posztra. Ezzel szemben a kuratórium más irányt választott, és Koóst állította a középpontba, ezzel mélyítve a feszültségeket az egyetemi életben.

Az egyetem modellváltása következtében létrejött tudásközpontok, amelyek az intézeteket és tanszékeket váltják fel, élére Koós nem azokat a személyeket nevezte ki, akiket a szenátus támogatott. Ennek következményeként a hallgatók február 3-án megakadályozták a rektor szenátusi ülésén tett felszólalását, és lemondását követelték. Koós, reagálva a helyzetre, bizalmatlansági szavazást indított el önmaga ellen - ezt sokan Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnök nyomásának tudják be. A szavazás február 11-én zajlott, de Koós nem tudta megvédeni pozícióját, így a kuratórium Kopek Gábor korábbi rektor nevét javasolta Koós megüresedett helyére.

Az utóbbi hetek történései nyomán a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány, amely az egyetem fenntartója, világossá tette, hogy Kopeket, aki egyben a kuratórium tagja is, csupán a szenátus egyetértésével hajlandó kinevezni. Ezen felül az alapítvány újabb lépést tett a hallgatók irányába: szándékában áll egy kollektív szerződést kötni, amelyben a MOME vezetősége, szenátusa, hallgatói, valamint egyéb érdekképviseletei és fenntartója közösen fektetnék le a MOME megújulásáért folytatott munka alapelveit.

A célunk egy olyan átfogó keretrendszer létrehozása, amely mindenki számára elfogadható és stabil alapot biztosít a MOME fejlődéséhez. Ez a megközelítés nemcsak a közösségi együttműködést segíti elő, hanem kiszámíthatóságot is nyújt az egyetemi közösség tagjai számára. Azonban a MOME Front számára ez csupán az első lépés.

A Helsinki Bizottság oldalán felbukkant írásból kiderült, hogy ugyan jelenleg rektora nincs az egyetemnek - interregnum alakult ki Koós lemondását követően -, ellenben rektorjelölt van, ugyanis a szenátus már 2023 novemberében felterjesztette Vargha Balázst a pozícióra, viszont a kuratórium "önkényesen nem terjesztette fel rektorjelöltnek". Így Vargha a Helsinki Bizottság segítségével törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezett. Így tehát igazán a szenátusnak nem is kellene javasolni rektorjelöltet, hiszen

Sokan úgy vélik, hogy a köztársasági elnöknek határozottan Kopek Gábort kellene megbíznia vezetői feladatokkal. Ezzel szemben azonban ott van az alapítvány által támogatott jelölt, Kopek Gábor, aki közben világossá tette, hogy nem táplál rektori ambíciókat.

A bizottság álláspontja szerint világosan megmutatkozik, hogy a "kormány nyers hatalmi törekvései" nem kímélték a MOME-t sem, ahogyan a többi közfeladatot ellátó közérdekű alapítvány alá tartozó felsőoktatási intézményt sem. Érdemes megjegyezni, hogy a MOME volt az első, amelyik belépett ebbe a rendszerbe, és az egyetemi közösség túlnyomó része támogatta a váltást. Ennek ellenére mostanra veszélybe került "az egyetemi autonómia és a kutatás szabadsága." A közlemény hangsúlyozza, hogy ezt az uniós intézmények is észlelték, ezért zárták ki a kekvás egyetemeket, többek között az Erasmus ösztöndíjból is.

Ezt alátámasztandó, hogy a kuratórium elnöke, Böszörményi-Nagy Gergely állítólag "több szállal is kötődik a kormányhoz", és az ő vezényletével bírálta felül a kuratórium a szenátus jelölését, így a köztársasági elnök nem Varghát, hanem Koóst nevezte ki rektornak az intézmény élére.

A pályázati folyamat kiírása, a pályázatok értékelése, valamint a rektorjelölt megválasztása továbbra is kizárólag az egyetemi szenátus kompetenciájába tartozik. A kuratórium, illetve annak elnöke nem rendelkezik azzal a jogkörrel, hogy felülbírálja a szenátus döntéseit, és ez a helyzet napjainkban is fennáll. Ezzel a kuratórium gyakorlatilag önkényesen vont el jogokat a szenátustól, ami nem csupán az egyetem belső szabályaival ellentétes, hanem az Alaptörvény egyetemi autonómiára vonatkozó rendelkezéseivel is ütközik.

- olvasható a közleményben.

Éppen ezért fordult a bírósághoz Vargha Balázs a Magyar Helsinki Bizottság segítségével, egy törvényességi felügyeleti eljárásban. Győző Gábor, Vargha ügyvédje szerint itt már nem az a lényeg, hogy a bíróság megsemmisítse Koós jogtalan kinevezését - hiszen az már amúgy is okafogyottá vált -, hanem az, hogy a kuratórium terjessze fel a "jogos jelöltet" a rektori pozícióba, ne pedig újabb és újabb "saját emberrel" álljon elő. Tulajdonképpen új pályázatra sem lenne szükség, ugyanis ezt már 15 hónappal ezelőtt meg kellett volna tenniük.

Érdekes fejlemény, hogy Vargha később azt nyilatkozta, nem biztos abban, hogy a történtek után továbbra is rektori pozícióra vágyik. Ez azt jelenti, hogy a szenátusnak már van egy alternatív jelöltje is, akinek a kilétét valószínűleg a február 18-i szenátusi ülésen fogják nyilvánosságra hozni.

A Válasz Online február 17-én, a MOME Front által megadott határidő napján interjút készített a szervezet tagjaival. Habár a résztvevők inkognitóban maradtak – nevüket és arcukat nem vállalták – érdekes betekintést nyújtottak a szervezet működésébe. Kiemelték, hogy nem igazán tartanak a retorzióktól, hiszen az aktív tagok létszáma már a száz főt is meghaladja, így nem valószínű, hogy egyszerre tudnának rajtuk végrehajtani megtorló intézkedéseket. Most nézzük át gyorsan a front által megfogalmazott követeléseket:

Eddig csupán az első célkitűzés valósult meg, ám a kuratórium további javaslatokkal is előállt. A MOME Front azonban világossá tette, hogy ezek a javaslatok nem nyújtanak számukra elegendő megoldást. Kifejtették, hogy a helyzet mélyebb, rendszerszintű problémákra vezethető vissza, ezért a szükséges változtatásoknak sokkal jelentősebbeknek kell lenniük, mint pusztán néhány apró engedmény vagy "látszatintézkedés".

A beszélgetések során szóba került, hogy a mozgalom hátterében egy általános közfelháborodás állt, amelynek egyik kulcseleme az volt, hogy Koós Pál nem azokat a személyeket nevezte ki a tudásközpontok élére, akiket a szenátus jóváhagyott. Az első demonstráció – melynek során egy órás tapsviharral próbálták elnémítani Koóst – titkos előkészületek eredménye volt. Ezt követően azonban a következő megmozdulásra már több mint 200 hallgató gyűlt össze a 900 fős diákságból, és petíciójukat mára az egyetem hallgatóinak kétharmada támogatta aláírásával. Ez azt jelzi, hogy a mozgalom rendkívül sikeresen bontogatta szárnyait.

A front a követeléseik maradék három pontjának teljesítését egy utolsó lehetőségnek látja Böszörményi-Nagy Gergely felé, amellyel "helyreállíthatja a békét. Bízunk benne, hogy az egyetem érdekeit tartja szem előtt és hajlandó a megállapodásra" - nyilatkozták. Hozzátették, hogy az első győzelem - Koós lemondatása - nagyon sokakat arra késztetett, akik eddig talán féltek, hogy csatlakozzanak a közös ügyhöz.

Hangsúlyozták, hogy nem magával a változással van bajuk, hanem azzal a módszerrel, ahogyan azt végrehajtják. A Jövő Egyeteme program bevezetése előtt még nem készült el minden, és bár az oktatási reform valóban ígéretes, a szervezeti átalakítások terén komoly problémák merültek fel. Ezen kívül úgy érzik, hogy a döntések legtöbbször "fentről" érkeznek, míg ők inkább a közös, együttműködésen alapuló változtatást preferálnák, nem pedig a parancsnoki utasításokat.

Február 17-én, hétfő délután 3 órakor lejárt a Böszörményi-Nagy Gergelynek adott határidő, de a MOME Front oldalán látszólag semmi izgalmas nem történt. Ám ha frissítjük az oldalt, egy meglepő játék kezdődik! A feladatunk, hogy irányítsuk Koós János volt rektort, miközben ügyesen kell kikerülnünk az égből aláhulló STOP-táblákat, melyeken a MOME felirata olvasható. A helyzet tehát nem is olyan unalmas, mint elsőre tűnt!

A feladatod rendkívül izgalmas! Igyekezz elkerülni annyi szenátusi határozatot, amennyit csak tudsz! Mostantól te vagy a rektor irányítója!

A használati utasítás világosan olvasható, de a nagy kérdés az, hogy mi történik, ha valaki a játék végére jut – már ha van egyáltalán vége, ami még mindig nem egyértelmű. Ha azonban valaki mind az öt élete elvész, akkor a képernyőn megjelenik a "Vesztettél, le kell mondanod!" felirat, amely figyelmeztet a kudarcról.

A MOME Front az Instagram oldalán osztott meg egy képet és egy pár másodperces videót arról, hogy több tucatnyian - helyszíni beszámolók szerint több százan - várakoztak arra, hogy a kuratórium elnöke megérkezzen és aláírja a "társadalmi szerződést", de végül Böszörményi-Nagy nem érkezett meg a helyszínre. Így a hallgatók saját aláírt és a kuratórium elnökének alá nem írt példányát kiakasztották a falra és vörös festékkel festették le a falat, tenyérlenyomatok, MOME Front feliratok és logók kíséretében - számolt be a Telex.

Kérdéseinkkel telefonon kerestük Böszörményi-Nagy Gergelyt, aki nem kívánt nyilatkozni az üggyel kapcsolatban.

Related posts