Kétmilliárd forintot adtak egy olyan kődarabért, amely egykor az útburkolat része volt.

Több mint ötmillió dollárt fizettek ki a legrégebbi olyan kőtábláért, amire a tízparancsolatot jegyezték fel. Jelenlegi árfolyamon ez csaknem kétmilliárd forintos vásárlást jelent.

A késő bizánci korból származó, mintegy 1500 éves kőtábla több mint 10 perces "intenzív" licitálást követően kelt el - közölte a híres Sotheby's aukciósház. A névtelen vásárló a leletet egy izraeli intézménynek kívánja adományozni - írja a BBC.

1913-ban, amikor új vasútvonalat építettek a mai Izrael déli területén, egy figyelemre méltó felfedezés történt. A régészeti lelet, amelyre rábukkantak, hihetetlen jelentőséggel bírt, ám a felfedezők nem ismerték fel azonnal ennek fontosságát. A tárgyon ugyanis héber nyelven olvasható a tízparancsolat, mely a zsidó vallás alapköveit jelenti.

Szerencsére a végén felfedezték a történelmi értékét, és sikerült megőrizni. 1943-ban egy tudóshoz került, aki tisztában volt azzal, mit tart a kezében.

Bárhol is helyezkedett el eredetileg a tábla, a helyszín valószínűleg a Kr. u. 400-600-as római hódítások idejéből, vagy a 11. század végén zajló keresztes hadjáratok következményeként pusztult el. A kövön 20 sorban olvasható szöveg található, amely szoros összhangban áll a tízparancsolat tartalmával, csupán egy kivételt képezve. Az "Isten Nevét hiába ne vedd!" helyett egy másik rendelkezés található rajta, amely azt mondja: "Imádkozzunk a Gerizim-hegyen".

Tavaly egy több mint ezer esztendős héber Biblia került kalapács alá az ismert New York-i aukciósházban, ahol a licitálók 38,1 millió dollárt fizettek érte. A 9. század végéről vagy a 10. század elejéről származó Codex Sassoon a szakértők szerint "az emberi történelem egyik legjelentősebb és legértékesebb írásos emlékének" számít.

Related posts