A kémkedés világháborúja egyre intenzívebbé válik: Moszkva most már a NATO 5. cikkelyét is megkérdőjelezheti.

Bruno Kahl, a német hírszerzés vezetője reméli, hogy az Egyesült Államok hamarosan újraindítja Ukrajnának nyújtott katonai támogatását, és ismét aktívan részt vesz az európai biztonság garantálásában. A BND elnöke szerint Oroszország egyre nagyobb fenyegetést jelent, nemcsak Ukrajnára, hanem a NATO stabilitására is. Kahl kiemelte a nemzetközi hírszerzési együttműködés fontosságát mind az orosz befolyás, mind a terrorizmus elleni küzdelemben - derül ki a DW-nek adott interjújából.

Bruno Kahl, a német hírszerzés vezetője, bizakodva várja, hogy az Egyesült Államok mihamarabb újból megerősíti Ukrajna katonai támogatását és hírszerzési együttműködését. Kahl szerint a kontinens hírszerző ügynökségei jelenleg azon fáradoznak, hogy Kijev a lehető legteljesebb körű tájékoztatást kapja az orosz fenyegetésekkel kapcsolatban.

Kahl arra hívta fel a figyelmet, hogy egy kapkodva megkötött béke kizárólag Moszkva érdekeit szolgálná, és ezután Oroszország teljes harci potenciáljával Európa ellen léphetne fel.

Kahl az amerikai hírszerzési kapcsolatok jövőjéről is szót ejtett, kiemelve, hogy Németország továbbra is megosztja Oroszországgal kapcsolatos információit az Egyesült Államokkal. Noha Trump külpolitikája gyakran kiszámíthatatlan irányokat vehet, a BND vezetője úgy véli, hogy a hírszerző ügynökségek közötti évtizedek óta fennálló bizalom továbbra is megmaradhat.

Rávilágított arra is, hogy a globális kémkedés intenzívebbé vált, és az orosz ügynökségek egyre eltökéltebben igyekeznek befolyásolni az európai választási folyamatokat és a biztonsági helyzet alakulását.

A NATO és az EU egységének megingatására irányuló orosz kísérletek különösen aggasztják a német hírszerzést. Kahl szerint Moszkva akár a NATO 5. cikkelyének hitelességét is próbára teheti, amely az egyik tagország elleni támadás esetén kollektív védelmet ír elő.

Bízunk benne, hogy elkerülhetjük ezt a helyzetet, de fontos, hogy felkészüljünk rá.

- mondta Kahl.

A hírszerzési együttműködés nem csupán az orosz fenyegetés miatt bír kulcsfontosságú szereppel, hanem a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem szempontjából is elengedhetetlen. Kahl rámutatott, hogy a szeptember 11-i terrortámadások részben az információmegosztás gyengeségeire vezethetők vissza, ami rávilágít arra, hogy a hatékony együttműködés nélkülözhetetlen a biztonságunk érdekében.

A hírszerző ügynökségek kooperációja kulcsszerepet játszhat az újabb fenyegetések elhárításában, különösen figyelembe véve az Iszlám Állam és al-Kaida fokozódó aktivitását.

A német hírszerzés vezetője azt is szorgalmazta, hogy a törvényhozás adjon több jogosultságot az ügynökségeknek, például az információk továbbítására a Bundeswehr felé. Szerinte Németországnak jogi szinten is alkalmazkodnia kell az új biztonsági kihívásokhoz, és reméli, hogy a várhatóan kancellári posztra lépő Friedrich Merz képes lesz ezt a törvényhozáson keresztülvinni.

Related posts