Katonai akció keretében menekítették ki Stohl Andrást – megérkezett a honvédség és a TV2 új sportreality műsora (VIDEÓ) – Mandiner.

"A Honvédség formálja az egyéniséget, és mindezt érzelmekkel telítve teszi."

Böröndi Gábor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnöke a Mandinernek arra a kérdésére, hogy az ugyancsak TV2-n vetített, és ma már az egyik legnagyobb streamingszolgáltatón is elérhető S. E. R. E. G. című akciósorozatot követően esetleg megugrott-e az önkéntes tartalékos katonai szolgálat, illetve a katonai pálya iránt az érdeklődés, azt felelte, "a S. E. R. E. G. nagyon fontos mozzanat volt számunkra, hiszen, nagyon rég készült a Honvédségről olyan produkció, melyből a nézők megismerhették a katonák mindennapjait, legyen szó hivatásos, vagy tartalékos állományról".

"A mai fiatalok többsége talán nem is képzeli el pontosan, mivel foglalkoznak a katonák. Azonban a S. E. R. E. G. című sorozat rengeteget hozzájárult ahhoz, hogy egy magyar állampolgár jobban megértse, hogyan zajlik egy külföldi művelet tervezése és végrehajtása, milyen kihívásokkal kell szembenézniük, és mi szükséges ahhoz, hogy mindez sikeres legyen" - nyilatkozta a vezérezredes.

Amikor a Kiképzés résztvevőinek tapasztalatairól és visszajelzéseiről kérdezték, a vezérkar főnöke kiemelte az erős követelményrendszert. "A mai fiatalok ritkán találkoznak ilyen kihívásokkal, ahol nyíltan megmondják nekik, hogy mit csinálnak jól és mit nem. Itt azonban a dolgok kőkeményen zajlanak. Ha hibázol, azt is elmondják, de ha ügyes vagy, azt sem hallgatják el. Ez a közvetlen visszajelzés rendkívül fontos, mert építi a személyiséget. Itt nem az egyén, hanem a csapat kerül a középpontba. A résztvevők személyiségét úgy formálják, hogy lebontsák az egót, így lehetőség nyílik a csapatépítésre."

A katonai szolgálat sokszor nem csupán parancsok végrehajtásáról szól, hanem az érzelmek bonyolult hálójáról is. Sokan tévesen hiszik, hogy a katonák csak gépiesen cselekszenek, de valójában a legkülönfélébb érzelmi megélések kísérik őket, akár hazai, akár külföldi környezetben. Én magam is szemtanúja voltam annak, hogy Afganisztánban, vagy más küldetések során, egyes katonák a legnagyobb nyomás alatt is összeomlanak, majd mégis talpra állnak. Ugyanakkor gyakran megfigyeltem, hogy egy látszólag csendes, visszahúzódó személy képes váratlanul átvállalni a vezető szerepet a csapatban, amikor a helyzet megköveteli. Az ilyen pillanatok mutatják meg igazán, hogy a katonai élet mennyire komplex, tele váratlan fordulatokkal és mély emberi tapasztalatokkal.

Böröndi Gábor hangsúlyozta, hogy rendkívül lényeges a személyes példamutatás. A levetített részletben láthattuk, ahogyan az egyik kiképző segíti a feladaton azt a versenyzőt, aki a félelmétől szenvedett. Nem engedte, hogy a szorongás uralkodjon a résztvevő felett, hanem együtt küzdött vele a kihívás során. Véleménye szerint ez az élmény is hozzájárul ahhoz, hogy a katonai közeg különlegesebb legyen.

Végül arra is kitért, hogy az önkéntes tartalékos kampányt folytatni fogják a jövőben is. "Minden magyar állampolgárt, férfiakat és nőket egyaránt várunk a Honvédségbe tartalékosnak, de a terveink között szerepel, hogy a hivatásos haderőt is erősítsük célzott programokkal. Ez jó a Magyar Honvédségnek és jó a magyar társadalomnak, hiszen minél több kiképzett személy él köztünk, annál többen tudják megvédeni megfelelő tudással és gyakorlattam felvértezve a hazát" - húzta alá a Honvéd Vezérkar főnöke.

Related posts