Karácsonyi varázslat: A bejgli, mint a magyar gazdaság megmentője?

Idén valószínűleg még nem fogunk elérni az ezermilliárd forintos étkezési költést decemberben, de a folyamatos áremelkedések miatt egyre közelebb kerülünk ahhoz az évhez, amikor végre átlépjük ezt a varázslatos küszöböt. Műszaki cikkekből az előző karácsonyi szezon során kevesebb fogyott, mint a korábbi években, de talán idén újra átléphetjük a százmilliós határt. A könyvpiac viszont jól teljesített, hiszen több mint tízmilliárd forintért vásároltunk olvasnivalót.

Csepeg a hűvös, szürke esőcsepp, kedves Jézuska, jöjj hát el – énekelem a gyerekeimnek a télapós dallamot, amelyet karácsonyra igyekeztem a jelenlegi időjáráshoz igazítani. Örömmel tapasztalom, hogy ők még mindig értékelik ezt a kis kreatív átírást. Persze, az ajándékok sem maradhatnak el, és itt már is elérkeztünk a számok világához.

Idén októberben napvilágot látott egy új kutatás, amely azt vizsgálta, hogy...

A britek idén körülbelül 44 milliárd forintnyi összeget szánnak a boltokra a karácsonyi időszakban, míg a német fogyasztók 36 milliárd forint körüli költésre számítanak. A franciák sem maradnak le, ők 31 milliárd forint értékben terveznek vásárolni az ünnepek alatt.

Olyan érdekességekkel szolgálnak a statisztikák, hogy a kanadaiak a világ legelőrelátóbb vásárlói, hiszen 85 százalékuk már novemberben nekilát a karácsonyi ajándékok beszerzésének. És mielőtt bárki megjegyezné, hogy hát persze, a kanadai időjárás miatt decemberben már senki sem vágyik a külvilágra, érdemes megemlíteni, hogy a spanyolok, akik nem félnek a hűvös időtől, Európában a legkorábban tervezik meg az ünnepi előkészületeket. Talán most hivatkozhatnék arra a karácsonyi statisztikára is, amely szerint az ünnepek alatt évente 3 millió tonna extra hulladékot termelünk, de most inkább ezt félreteszem. Végül is, a szeretet ünnepe van, és nem az önostorozásé. A klímaváltozás elleni harcot inkább a szupergazdagok magángépeivel kellene kezdeni, nem pedig a decemberi ünnepléseinkkel.

Azt hosszú adatbányászat nélkül is bárki bemondhatja, hogy a december a kereskedelem csúcshónapja, és aki arra tippel, hogy a második legjobb hónap pedig a november, annak is igaza van. Ha a magyar bolti forgalom számait a KSH adatbázisából ide teszem, akkor látszik, hogy mennyire kiemelkedik a december. Annyit játszottam a számokkal, hogy a teljes kiskereskedelmi forgalomból kivontam a benzinkutak adatait, azok nagyokat tudnak rángatni még a grafikonokon, de jellemzően a legtöbben nem pár kanna benzinnel lepjük meg a szeretteinket a fa alatt, miközben csillogó szemekkel várjuk, hogy a fenyő helyette ennek a félreismerhetetlen illata lengje be a szobát, majd vesszük elő a csillagszórót. Bár tény, hogy ha igazán drága ajándékot akarunk keresni, akkor ez is egy izgalmas irány lenne, de ha elfogadnak egy tanácsot, akkor ne, inkább ne.

Related posts