Figyelmesen válogasson a vásárlás során: a Nébih felfedezte, hogy az élelmiszerüzletekben milyen meglepő dolgok találhatóak.
Aki élelmiszert vásárol, annak erre érdemes odafigyelnie.
Úgy tűnik, nem elég csupán a vásárlás helyét kiválasztani, hiszen a különböző élelmiszerboltokban több helyen is hiányosságokat fedeztek fel az ellenőrök. Erről a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatott a hivatalos weboldalán.
A Szupermenta program tíz évvel ezelőtt indult el, hogy különböző termékcsoportokat, forgalmazókat és kereskedelmi egységeket teszteljenek a szakemberek. Az eredmények alapján egy rangsor is elkészül, ami a vásárlók számára fontos információ a megbízhatóságot tekintve, míg a kereskedelmi oldal számára motiváló erőként hathat. Az ellenőrök természetesen a tesztelések során bírságot is kiszabnak, amennyiben nagyobb mulasztást észlelnek.
A termékteszt program keretében ezúttal 30 élelmiszerüzletet ellenőrizték, ezeken belül is elsősorban azokat a részlegeket, ahol tejtermékeket árusítanak. A minőségmegőrzési időkön kívül a berendezések állapotát, az adott bolt árukezelési gyakorlatát és az élelmiszerekhez köthető adminisztrációt is ellenőrizték. Az eredmények nem tragikusak, de még bőven van hova fejlődni, és büntetések kiszabására is szükség volt.
A vásárlók többsége azt feltételezi, hogy ha bemegy egy élelmiszerüzletbe, friss áruval térhet haza. Az ellenőrzés azonban arra derített fényt, hogy több esetben az eladásra kínált tejtermékek már lejártak, de nem csak a minőségmegőrzési idővel akadtak problémák. Ahol a helyszínen darabolják fel a sajtokat, szigorú feltételek szerint kell megjelölni az adott élelmiszert. Ezt azonban bizonyos esetekben elmulasztották a kereskedők.
A hűtött árura vonatkozóan meghatározott szabvány szerint kell eljárnia minden kereskedőnek, ugyanis a hűtési lánc nem szakadhat meg, csak így biztosítható, hogy a termék nem romlik meg. Az ehhez kapcsolódó dokumentáció több helyen is hiányos volt, és az áruátvétel során kötelező hőmérséklet ellenőrzés is elmaradt.
A hűtőberendezések állapotát is alaposan megvizsgálták, különös figyelmet fordítva arra, hogy minden egyes hűtőben található-e hőmérő. Az ellenőrzések során azonban több hiányosságra derült fény. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal jelentése alapján egy boltban nemcsak lejárt szavatosságú sajtokat találtak, hanem higiéniai problémákra is rámutattak a sajtdarabolás folyamatában. Emellett adminisztrációs hiányosságok is napvilágot láttak, ami miatt az érintett üzletet 350 ezer forintos pénzbírsággal sújtották.
A raktárak ellenőrzése közben az ellenőrök egy olyan boltba is betértek, ahol a darabolt sajtok teljesen jelöletlenek voltak. Ennek következtében lehetetlenné vált megállapítani, hogy honnan származnak ezek a termékek, és mikor jár le a minőségmegőrzési idejük. A hatóság ezt a mulasztást 250 ezer forintos bírsággal sújtotta.
A Nébih alapos vizsgálatot végzett a vásárlói élmények szempontjából, figyelembe véve a rendezettséget és a tisztaságot. A 30 vizsgált élelmiszerüzlet közül csupán 5 tudott kiemelkedő minősítést elérni. Az elismerésben részesült üzletek a következőképpen alakultak:
Bár a kiváló minősítéssel csak korlátozott számú kereskedelmi egységet díjaztak, a hiányosságok ellenére is megnyugtató, hogy a hűtőkből és fogantyúkról vett minták laboratóriumi elemzése során egyértelműen megállapították: kórokozók nem találhatóak, így a vásárlóknak nem kell aggódniuk a fertőzés lehetősége miatt.