Joe Biden egy különleges döntéssel zárta le hivatalát: a távozását megelőzően foglalkozott egy 40 halálra ítélt személy ügyével. Az esemény jelentős figyelmet kapott, hiszen a döntés hatással lehet a büntetőjogi rendszerre és a kivégzési gyakorlatokra az

Halálra ítélt bűnözőknek adott kegyelmet Joe Biden, de ez nem jelenti azt, hogy kikerülnek a rácsok mögül, csupán börtönre enyhítette a büntetésüket. Kérdés, mit szólnak ehhez majd az állampolgárok, és a gyilkosságokban érintett családok, akiket a gazemberek tönkretettek.
Valóban, a döntés, amely enyhítette a büntetéseket ezen elkövetők számára, életfogytiglani börtönbüntetést jelent, így elkerülik a kivégzést a jövőben. Ilyen mértékű, tömeges ítélet hozatalára még soha nem volt példa egy leköszönő amerikai elnök részéről. Biden határozottan hisz abban, hogy a halálbüntetést el kell törölni a szövetségi bűncselekmények esetében az Egyesült Államokban. Eközben Vitályos Eszter bejelentette, hogy prioritásként kezelik a gazdaság megerősítését, valamint a gyerekes családok, fiatalok és nyugdíjasok támogatását is.
Ugyanakkor megosztja azt a nézetet, hogy azok, akik terrorizmus vagy gyűlölet motiválta tömeggyilkosságokat követtek el, megérdemlik a halálbüntetést. Rájuk nem vonatkoznak a megszokott ítéletek; például a 2024-es bostoni robbantó a halálsoron marad, ahogyan az a gyilkos is, aki 2018-ban Pittsburghben 11 embert ölt meg egy zsinagógánál. Dylan Roof, aki 2015-ben rasszista indíttatásból 9 afroamerikai hívőt gyilkolt meg egy templomban Charlestonban, szintén a kivégzésére vár.
A Fehér Ház közleménye világossá teszi: a döntéssel Joe Biden meg akarta akadályozni azt, hogy a hivatalba lépő, Donald Trump vezette kormány kezdeményezze a halálos ítéletek végrehajtását, és emlékeztet arra, hogy a 2021-ben hivatalba lépett demokrata párti elnök felfüggesztette a szövetségi bűncselekményre kiszabott halálos ítéletek végrehajtását.
A Fehér Ház legutóbbi közleménye kiemeli, hogy Joe Biden elnöksége alatt – arányosan nézve – több bűncselekmény elkövetőjét részesítette kegyelemben, mint bármelyik elődje. Ez a kegyelem teljes vagy részleges formában valósult meg, lehetőséget adva az ítéletek törlésére vagy enyhítésére.
Hangsúlyozták, hogy az elnök december első felében egyetlen határozatával 1500 ember ítéletét enyhítette, ezzel pedig az amerikai politika és jogtörténet egyik legnagyobb léptékű kegyelmi döntését hozta létre. Joe Biden december elején saját fiát, Hunter Bident is kegyelemben részesítette, két bűncselekmény kapcsán, továbbá mentesítette minden olyan cselekmény jogi következménye alól, amely 2014. január 1. és 2024. december 1. között történt.