A Szuverenitásvédelmi Hivatal újabb jogszabályi intézkedésekkel próbálja szorosabbra fűzni a civil szervezetek mozgásterét.

Csütörtökön a Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta a szuverenitásvédelmi jogszabályok megerősítésének fontosságát. Lánczi Tamás hivatala az intézkedés szükségességét a 2022-es választások körüli visszaélések, a USAID-hez kapcsolódó botrányok, valamint az Európai Unió intézményeinek a nemzeti szuverenitásra gyakorolt negatív hatásai révén indokolta.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint szét kell választani a valódi civil szerveződéseket és azokat a közéleti szervezeteket, amelyek politikai tevékenységet folytatnak. A hivatal közleményében azt írta, hogy a "közéleti szervezetek esetében a pártokra vonatkozó szigorú szabályozást kell alapul venni, és meg kell tiltani a külföldi finanszírozást".
"Be kell zárni azokat a kiskapukat, amelyeket kihasználva külföldi érdekcsoportok a magyar közéletet befolyásoló tevékenységeket tudnak finanszírozni"
A közlemény szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal hangsúlyozta, hogy minden olyan finanszírozási formát ki kell zárni, amely lehetőséget biztosít a külföldi szereplők számára identitásuk eltitkolására. A hivatal kiemelte, hogy fontos a jogszabályok hatékony kikényszeríthetőségének megteremtése, valamint a közéleti szervezetek átláthatóságának biztosítása és a külső befolyástól mentes működés garantálása.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményében hangsúlyozta, hogy jelenleg is aktívan dolgozik olyan javaslatokon, amelyek célja, hogy a jelenlegi helyzethez képest még eredményesebb intézkedéseket vezethessenek be a külföldi támogatásból működő közéleti szervezetek ellen.
Tavaly februárban az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a 2023 decemberében elfogadott szuverenitásvédelmi törvény kapcsán. Ennek következményeként alakult meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Az uniós intézmény álláspontja szerint a törvény több aspektusban is ütközik az uniós jogszabályokkal, köztük az uniós demokratikus értékekkel, a demokrácia alapelveivel és az uniós polgárok választási jogával.
Az egy éve működő Szuverenitásvédelmi Hivatal, saját definíciója szerint, azzal a céllal alakult meg, hogy megvédje a nemzeti szuverenitást a különböző támadásoktól. Azonban az elmúlt időszak eseményei egyértelművé tették, hogy a Lánczi Tamás által vezetett hivatal valódi szándéka nem más, mint a kormánykritikus civil szervezetek és a független sajtó diszkreditálása. A hivatal eddig több vizsgálatot indított, amelyek célpontjai civil szervezetek és egy kormányellenes újság voltak. Legutóbb a 444 nevű portál nyílt támadásának kereszttüzébe került.