Itt a meglepő csavar a történetben: Brüsszel némileg megleckéztette Putyint, de most Ukrajna felé fordítja a figyelmét.

Fotó: Getty Images / Sebastian Gollnow - Ukrán katonák egy gabonasiló közelében 2023. október 21-én
Az Európai Unió június 6-tól magasabb vámokat készül bevezetni az ukrán termékek importjára - jelentette diplomáciai forrásokra hivatkozva a brit Financial Times.
A javaslat, amelyet nemrég küldtek el az uniós tagállamoknak, drasztikusan csökkentené a mezőgazdasági termékek vámmentes kvótáit - ami gyakorlatilag a mentőövet jelenti Ukrajna gazdálkodói és költségvetése számára.
Az Európai Bizottság új javaslatot dolgozott ki, amely szerint az éves vámmentes kvótát 12 hónapra osztanák el. E lépés célja, hogy mérsékelje az ukrán termékek importját, ezzel támogatva a helyi gazdaságokat és a piaci stabilitást.
- tájékoztatták a diplomaták.
Az EU-nak egy jó ideje szabadkereskedelmi megállapodása van Ukrajnával, de Moszkva 2022-es inváziója után továbbment, és ideiglenesen felfüggesztette a fennmaradó vámokat is. A jelentés szerint ezek a megállapodások június 6-án lejárnak, és az EU azt tervezi, hogy "átmeneti intézkedésekkel" váltja fel őket.
A vámmentes megállapodás Ukrajna baromfi-, búza- és cukortermékeire vonatkozott, amelyek nagy része EU-országokon keresztül haladt tovább Afrikába és Ázsiába - legalábbis elvileg. A lengyel vagy francia gazdák mást sejtettek és persze az élükre álló politikusokok segítségével hamarosan
Az ukrán exporton csattant az ostor a belföldi árak csökkenése következtében.
A lapnak nyilatkozó diplomaták szerint az ukrán importkedvezmények megszüntetéséről szóló döntés mögött elsősorban Lengyelország erőteljes lobbitevékenysége állt. A vasárnapi elnökválasztás előtt Varsó állítólag arra kérte a Bizottságot, hogy...
Hogy az Ukrajna számára kedvező megállapodásokat nem kívánják meghosszabbítani, azt már Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője is elismerte.
Közben az uniós tagállamok EU-hoz akkreditált nagykövetei szerdán újabb korlátozó intézkedésekről döntöttek Oroszországgal szemben, ezzel is fokozva a nyomást Moszkvára az elvileg csütörtökön induló isztambuli béketárgyalások előtt.
Az új szankciós csomag a sorban a 17. azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában lerohanta Ukrajnát.
A javasolt intézkedések főként új vízumkorlátozások és vagyonbefagyasztások bevezetésére vonatkoznak, amelyek célzottan magas szintű orosz politikai vezetőket és prominens üzletembereket érintenek.
Továbbá, a fegyvergyártás során alkalmazott vegyi anyagokra exporttilalmat vezetnek be, kereskedelmi korlátozásokkal sújtva számos vállalatot, amelyek részt vesznek a szankciók kijátszásában. Ezen felül, az orosz "árnyékflotta" 200 olajszállító tankerhajóját is nyilvántartásba vették.
Magyarország és Szlovákia, az Európai Unió két olyan tagállama, amelyek gyakran kedvezőbben viszonyulnak Moszkvához, mint a többiek. Ennek egyik oka a jelentős orosz energiaimportra való függőségük. Bár általában ellenállnak a szankcióknak, ezúttal mégis támogatták a legújabb intézkedéscsomagot.
- hangsúlyozták uniós diplomáciai képviselők az Euractiv beszámolója alapján.
Svédország és Litvánia pénzügyminiszterei már a 18. szankciós csomag kidolgozásán fáradoznak, mivel véleményük szerint Oroszország figyelmen kívül hagyta az EU hétfőn meghatározott 30 napos tűzszüneti követelményét.
Valdis Dombrovskis gazdasági biztos már azt is kijelentette, hogy Brüsszel "készen áll arra, hogy továbbra is nyomást gyakoroljon az agresszorra, Oroszországra, mind új szankciók, mind a meglévő korlátozó intézkedések szigorúbb végrehajtása révén", arra az esetre ha miattuk nem születne meg a békemegállapodás. Dombrovskis hozzátette, hogy "az orosz hadigépezet bevételeinek csökkentésének leghatékonyabb módja" Moszkva energiaexportból származó bevételeinek korlátozása.
Az uniós külügyminiszterek Brüsszelben május 20-án hivatalosan is jóváhagyják az új szankciós intézkedéseket.