Hónapok óta felhalmozódott piszok és szétszórt vécépapírok várják a gyerekeket Érden a védőnői helyiségekben, ahol sajnos nem áll rendelkezésre elegendő takarító személyzet. | szmo.hu

Egy érdi Facebook-csoportban heves eszmecsere bontakozott ki egy anyuka posztja nyomán, amelyben a helyi védőnői helyiség mosdójának kritikán aluli állapotait emelte ki. A bejegyzés gyorsan elnyerte más szülők egyetértését, akik szintén kifejezték elégedetlenségüket a higiéniai körülmények miatt. A helyi önkormányzat és a kórház egymásra mutogatnak, hárítva a felelősséget, miközben a népegészségügyi hatóságok nem tudnak világos választ adni arra, hogy ki lenne a felelős a takarításért. A helyzet tovább bonyolódik, és a szülők jogosan várják el, hogy a szükséges intézkedések mielőbb megtörténjenek.
Egy édesanya tapasztalatait osztotta meg az Átlátszóval arról, milyen állapotokkal szembesült, amikor éves státuszvizsgálatra vitte gyermekét a védőnőhöz. Szavaiból kiderült, hogy a mosdó igencsak elhanyagolt volt, a földön szétszórt vécépapír hevert, ami miatt senki sem mert a környezethez nyúlni.
„Egy kicsit másképp kéne ezt kezelni” – felelte az édesanya. Kifejtette, hogy érdeklődött a kialakult helyzetről, de a válasz az volt, hogy az ügy már fel lett róva, de megoldás még nem született. „Nem hiszem, hogy a takarítás a védőnő feladata lenne” – tette hozzá határozottan.
Egy másik válaszadó így fogalmazott: "A mosdó már régóta nem üzemel, és sajnos elég elhanyagolt. Mi sem használtuk, de amikor elfogyott a zsebkendőm, muszáj volt benéznem, hátha találok ott papírt. Nagyon csalódott vagyok, hogy ilyen körülmények között kell várakoznunk. Úgy vélem, minden orvosi rendelőben szükség lenne egy takarítónőre, mert nem tartom helyénvalónak, hogy ezt az asszisztensek és orvosok végezzék el."
Az Átlátszó megkereste a Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórházat, hogy megtudja, kinek kellene gondoskodnia a takarításról. A kórház azt válaszolta, hogy "az ingatlanüzemeltetés és a közös használatú helyiségek takarítása a helyi önkormányzat feladata. Szakmai tekintetben a működést a kórház garantálja, ám az üzemeltetési feladatok ilyen esetekben önkormányzati hatáskörbe tartoznak." Azt viszont nem árulták el, hogy kaptak-e panaszt akár a védőnők, akár a szülők részéről.
A kórház viszont nem adott választ erre a kérdésre.
Az érdi önkormányzat álláspontja szerint a takarítás ügye nem az ő hatáskörükbe tartozik. Nyilatkozatukban kiemelték, hogy a kórház a szerződés keretein belül vállalta e feladat ellátását, mivel ingyenesen használhatja a védőnői helyiségeket. "Jelenleg folyamatos szakmai egyeztetések zajlanak, mivel jogértelmezési és szerződésértelmezési eltérések merültek fel közöttünk. A takarítással kapcsolatban a két fél januárban abban állapodott meg, hogy a Kórház először próbálja megoldani a feladatot. Amennyiben azonban bármilyen okból nem tudnak új munkavállalót felvenni, akkor az Önkormányzat fog keresni alternatív megoldást a helyzetre."
A védőnői szolgálat 2023 júliusától állami irányítás alá került, ami azt jelenti, hogy a védőnők a megyei irányító kórház, Érden pedig a Szent Imre Oktatókórház alkalmazottjaivá váltak. A szakmai felügyeletet az Országos Kórházi Főigazgatóság gyakorolja, míg a hatósági ellenőrzést a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ végzi. Az önkormányzatok továbbra is szerepet játszanak az üzemeltetésben, de a felelősségeik pontos mibenléte településenként eltérően van értelmezve.
A szerződés szerint az önkormányzat 2023 végéig vállalta a védőnői helyiségek üzemeltetését, de a költségeket a kórháznak kellett volna fedeznie. Az önkormányzat állítja, hogy a közüzemi számlákat továbbította, de a kórház eddig nem térítette meg azokat. Többször próbáltak egyeztetni, de válaszokat nem kaptak.
A Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség legutóbbi felmérése rávilágít, hogy több településen komoly problémákat okozott a védőnői szolgálatok államosítása. A helyzet megoldását nehezíti, hogy az önkormányzatok által fenntartott intézmények vállalják a feladatokhoz kapcsolódó költségek fedezését, ám az állami fenntartású egészségügyi intézmények sok esetben nem térítik meg ezeket a kiadásokat. A válaszoló intézmények tapasztalatai szerint az újonnan átadott feladatokkal kapcsolatos kifizetések átlagosan nyolc hónapos késedelmet szenvednek el az átvevő intézmények részéről.
Az ügyben a Átlátszó az érdi népegészségügyi szerveket is megkereste kérdéseivel, de tőlük nem érkezett válasz. A Belügyminisztérium pedig csak annyit közölt, hogy a kórház már válaszolt a kérdésekre.