Az EU és Ukrajna közötti kereskedelem dinamikus fejlődésen megy keresztül, amely számos tényezőtől függ. Az Ukrajna és az Európai Unió közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése érdekében a két fél különböző megállapodásokat kötött, amelyek célja a kereskedel

Az EU Ukrajnával szembeni kereskedelmi többlete 2024 negyedik negyedévében érte el a csúcsot, 5,8 milliárd eurót.
Az Európai Unió és Ukrajna közötti kereskedelmi kapcsolatok a 2024-es év utolsó negyedévében jelentős változásokon mentek keresztül. Az unióból Ukrajnába irányuló export 9,3%-kal emelkedett az előző negyedévhez képest, míg a fordított irányú, Ukrajnából érkező behozatal 1,8%-os csökkenést mutatott. Az Eurostat legfrissebb statisztikái alapján ez a tendencia összesen 5,8 milliárd eurós kereskedelmi többletet eredményezett az EU számára.
2024 és 2023 negyedik negyedéve között az Ukrajnába irányuló uniós export 16,7%-kal nőtt, míg az import 9,2%-kal emelkedett.
2021 eleje óta az Európai Unió folyamatosan kereskedelmi többletet mutatott ki Ukrajnával szemben, csupán 2022 első negyedéve volt kivétel, amikor Oroszország inváziója megváltoztatta a helyzetet.
A többlet kiemelkedően fontos szerepet játszott olyan szektorokban, mint a gépek és járművek, amely sikeresen kompenzálta a hiányt más területeken, például az élelmiszerek, italok, dohánytermékek és nyersanyagok esetében.
2023 és 2024 között az Európai Unió importja Ukrajnából jelentős növekedést mutatott a repce- vagy repcemag, szójaolaj, kukorica, napraforgóolaj, valamint a vas és acél terén. Ezzel szemben a fa import volumene csökkenést tapasztalt.
Az EU 2022. június elején rendeletet fogadott el, amely lehetővé tette a kereskedelem teljes liberalizációját, és ideiglenesen felfüggesztette az Ukrajnából származó termékekre vonatkozó behozatali vámokat, kvótákat és kereskedelmi védelmi intézkedéseket.
Bár ez a rendelet 2023. szeptember közepén már nem érvényes, mégis számos mezőgazdasági termék esetében drámai mértékben megugrott az Ukrajnából érkező uniós behozatal.
2022 és 2024 negyedik negyedéve között Ukrajna napraforgóolaj részesedése az EU-n kívüli összes országgal folytatott ügyletekben 94%-ról 79%-ra csökkent.
Oroszország azonban 2024-ben 3%-os részesedéssel az EU-n kívüli import egyik fő partnerévé vált a napraforgóolaj behozatalában.
Az Ukrajnából származó vas- és acélimport az EU-ba 2024 utolsó három hónapjában 48 százalékponttal csökkent 2021 negyedik negyedévéhez képest. 2021-ben azonban kiugróan magas volt, mivel a koronavírus-járvány után erőteljesen megnőtt a kereslet a vas és az acél iránt. A behozatal 2021 végén visszaesett, és nem tért vissza az orosz invázió előtti szintre.
A fegyverek, lőszerek és robbanóanyagok képezik a legfontosabb termékcsoportokat, amelyeknél 2024 utolsó hónapjaiban kiemelkedő növekedés figyelhető meg az EU-ból Ukrajnába irányuló export terén.
Ursula von der Leyen megerősített egy 3,5 milliárd eurós uniós pénzügyi segélycsomagot, amely további likviditást biztosít Ukrajna feszített költségvetéséhez, és megkönnyíti a haditechnikai eszközök beszerzését a hazai ipar számára.
Miközben Brüsszelnek sikerült teljes mértékben biztosítania Ukrajna pénzügyi szükségleteit az év során, a nyár vége felé a fegyverellátás jövője még mindig kérdéses.