Hankó Balázs: A kultúra nem csupán a múlt emlékeinek színpada, hanem közös jövőnk fundamentuma A kultúra szerepe a társadalomban vitathatatlan. Nem csupán az elmúlt időszakok díszleteit idézi fel, hanem alapvetően formálja a jövőnket. A kulturális öröksé

Hankó Balázs a keddi eseményen kiemelte: a kiállítás jól illusztrálja közös történelmünk utolsó három évszázadának azt a kulturális gazdagságát, "mely minket megtartott és megtart magyarnak itt, a Kárpát-medencében".
A modern múzeum szerepe felbecsülhetetlen, hiszen nem csupán a történelmünket őrzi, hanem hozzájárul identitásunk és közösségi értékeink megőrzéséhez is - hangsúlyozta Hankó Balázs. A miniszter kifejezte ambícióját, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum a világ legkiemelkedőbb, 100 top múzeuma közé kerüljön.
A tárlaton bemutatott, mintegy háromszáz évet felölelő gyűjtemény nem csupán műtárgyak sorát vonultatja fel, hanem kiemelkedő történeti forrásokként is funkcionál. Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) gyűjteményi főigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy ez a kollekció páratlan lehetőséget kínál a történészek, művészettörténészek és numizmatikai kutatók számára a magyar és európai éremtörténet mélyebb megértésére és újabb kutatások folytatására.
Tomka Gábor köszöntőjében arra ösztönözte a látogatókat, hogy mélyebben értékeljék azt a lenyűgöző technológiai tudást, amely lehetővé tette a csodálatos, miniatűr éremképek megalkotását.
"A BÁV Art nemcsak műkereskedőház, hanem a kulturális örökség elkötelezett őrzőjeként is tevékenykedik"
– Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy újra együttműködhetünk a Magyar Nemzeti Múzeummal – osztotta meg Nagy Elek, a BÁV Zrt. igazgatóságának elnöke. Hangsúlyozta, hogy ez a kiállítás különleges lehetőséget kínál, hiszen nem csupán numizmatikai és művészeti kincseket vonultat fel, hanem ipartörténeti és történelmi értékeivel is gazdagítja a közönséget. Nagy Elek reményét fejezte ki, hogy a tárlat révén még több érdeklődő ismerkedhet meg a magyar éremművészet csodáival és a hazánk történelmét formáló eseményekkel.
Az esemény sajtóanyagában szereplő információk alapján a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) és a BÁV Art közös tárlatának különlegessége abban rejlik, hogy nem csupán az elmúlt évszázadok éremművészetét mutatja be, hanem a verőtöveket is, amelyek az érmek készítéséhez szükséges szerszámok. A kiállítás kurátora Tóth Csaba, aki gondoskodott arról, hogy a látogatók betekinthessenek a verőtövek és az azokkal készült emlékérmék, kitüntetések világába. Ezek az érmék nem csupán művészi alkotások, hanem a magyar történelem emlékezetét is őrzik, hiszen számos jelentős történelmi esemény lenyomatát hordozzák magukban. Az uralkodói portrék, a világraszóló jubileumok és a politikai fordulópontok mind-mind megtalálhatóak az érmék között, amelyek évszázadokon keresztül dokumentálják a nemzet múltját.
A tárlat a verőtövek mellett a hozzájuk kapcsolódó eredeti éremveretekből is bemutat egy válogatást, melyet a Magyar Nemzeti Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum bocsátott rendelkezésre a kiállítás idejére. Megtekinthetők például az 1714-es gyulafehérvári erődítés emlékérme, az 1867-es koronázási érem, az 1956-os Nemzetőrség jelvénye mellett a a Corvin-lánc kitüntetések.
A Múzeumok Majálisa kétnapos eseménye május 25-én zárja le a több mint 200 darabból álló különleges tárlatot. A hétvégi program során a látogatók lehetőséget kapnak az éremverés kipróbálására, valamint részt vehetnek a TV2 Kincsvadászok című műsorában a BÁV Art által megvásárolt kincsekre történő licitáláson. Ne hagyd ki ezt az izgalmas lehetőséget!
A BÁV Art által gondozott, világszerte páratlan értékű, 25 ezer darabból álló gyűjtemény legkiválóbb alkotásai május 25-ig megtekinthetők a Nemzeti Múzeum lenyűgöző kupolatermében, valamint a festői Múzeumkertben. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló lehetőséget!