Így alakult át Elon Musk Donald Trump egyik legfőbb támogatójává.

Musk kritikus volt Trump első elnöksége alatt, a második alatt azonban Donald Trump Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak adta az új Kormányzati Hatékonysági Minisztérium vezetését

2016-ban, amikor először indult az elnöki pozícióért Trump, Elon Musk még nem volt a legnagyobb rajongója. Nyilvánosan kijelentette, hogy az üzletember nem alkalmas arra, hogy induljon a nemzet legmagasabb hivataláért.

"Egy kicsit erősebbnek érzem, hogy nem ő a megfelelő ember. Úgy tűnik, nem olyan jelleme van, ami jó fényt vetne az Egyesült Államokra" - fogalmazott a milliárdos egy interjú során. Szkepticizmusa azonban hamarosan eloszlott, hiszen a következő hónapban Trump első választási győzelmét követően az elnök egy gazdasági tanácsadó testületbe nevezte ki, ahol Travis Kalanick, az Uber vezérigazgatója mellett kapott helyet - számolt be róla az Independent.

Ezt követően az első szakmai együttműködésük sajnos nem alakult kedvezően. Miután Trump 2017-ben bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép a párizsi klímaegyezményből, Musk úgy döntött, hogy visszalép a különböző elnöki tanácsadó testületekben betöltött pozícióiból.

"Elhagyom az elnöki tanácsokat. A klímaváltozás tény. A Párizsi Megállapodásból való kilépés nem kedvez sem az Egyesült Államoknak, sem a globális közösségnek" - fogalmazott Musk a Twitteren, amely akkor még nem volt az ő birtokában.

Öt évvel később Donald Trump volt az, aki újraélesztette a kapcsolatot, miután Muskot a világ egyik "nagy zsenijének" nevezte, és Thomas Edisonhoz hasonlította. A megválasztott elnök azt mondta, hogy a SpaceX főnöke "az egyik nagyon okos emberünk". A kedves szavak azonban rövid életűek voltak, ugyanis alig hat hónappal később Trump "egy újabb barom művésznek" nevezte Muskot, aki erre a következőképp reagált a közösségi médiában:

"Nem utálom az embert, de itt az ideje, hogy Trump felakassza a kalapját és elhajózzon a naplementébe."

Elon Musk egy alkalommal szavazást indított Twitteren, amelynek célja az volt, hogy megtudja, vajon érdemes-e visszaállítani Donald Trump blokkolt fiókját. A szavazás során a résztvevők körében az igen szavazatok végül 51,8%-kal kerültek ki győztesen.

Elon Musk nyíltan megosztotta, hogy 2020-ban a demokrata Joe Bidennel, míg 2016-ban a szintén demokrata Hillary Clintonnal támogatta a választásokat. A közelmúltban Musk kifejezte, hogy a Teslát igazságtalanul célozzák meg a szabályozások révén Kaliforniában, ahol a vállalat eredetileg működött. 2021-ben Musk és a Tesla központja Austinba, Texasba költözött, ezzel pedig egyre távolabb került Biden politikai irányvonalától, aki a szakszervezeteket támogatta, amelyek érdekei gyakran ütköztek a Tesla működésével.

Elon Musk 2023 szeptemberében kezdett el olyan kijelentéseket tenni, amelyek egybe hangzottak Donald Trump politikájával, például támogatta az Egyesült Államok és Mexikó határa közötti fal építését. Azonban a milliárdos mogul annak ellenére, hogy Trump felé mozdult el, nyilvánosan továbbra is ambivalens volt bármelyik párt támogatását illetően. Ez a hozzáállás akkor változott meg, amikor Trump ellen Pennsylvániában merényletet kíséreltek meg.

Ezt követően Trump egy kampányeseményén lépett a színpadra, ahol büszkén viselt egy fekete "Make America Great Again" sapkát. Az izgalom nem állt meg itt: a novemberi elnökválasztás eredményeit is közösen figyelték a floridai Mar-a-Lago üdülőhelyén.

Nem sokkal később Trump bejelentette, hogy Musk és Vivek Ramaswamy veszik át az irányítást az új Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) élén, amely független tanácsadó testületként fog működni a költségvetési kiadások csökkentése és a bürokrácia egyszerűsítése érdekében. Ugyanebben a hónapban Trump Texasba látogatott, hogy a SpaceX űrhajójának kilövését Musk oldalán figyelemmel kísérje. Ráadásul a techóriás szórakoztató módon "First Buddy"-ként, azaz első barátként hivatkozott önmagára.

Az Egyesült Államokban demonstrálók számos Tesla bemutatótermet, kereskedést és töltőállomást támadtak meg, válaszul Elon Musk egyre növekvő befolyására a Trump-adminisztráción belül. Ezek az események országszerte megnövelt rendőri jelenlétet és több letartóztatást vonzottak magukkal.

"Senki sem szavazott Elon Muskra!" – skandálták a tüntetők szombaton a manhattani West Village bemutatóterme előtt, ahogyan azt a Vanity Fair cikke is említi.

A legnagyobb felháborodást Musk munkássága váltotta ki a Kormányzati Hatékonysági Minisztériumban, melynek küldetése a kormányzati kiadások csökkentése. Elon Musk egyébként maga is az adófizetők kasszájának egyik legnagyobb haszonélvezője. Az évek során vállalkozásai legalább 38 milliárd dollárt kaptak kormányzati szerződések, kölcsönök, támogatások és adókedvezmények formájában.

Related posts