Így alakult át Elon Musk Donald Trump egyik legfőbb támogatójává.
Musk kritikus volt Trump első elnöksége alatt, a második alatt azonban Donald Trump Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak adta az új Kormányzati Hatékonysági Minisztérium vezetését
2016-ban, amikor először indult az elnöki pozícióért Trump, Elon Musk még nem volt a legnagyobb rajongója. Nyilvánosan kijelentette, hogy az üzletember nem alkalmas arra, hogy induljon a nemzet legmagasabb hivataláért.
"Egy kicsit erősebbnek érzem, hogy nem ő a megfelelő ember. Úgy tűnik, nem olyan jelleme van, ami jó fényt vetne az Egyesült Államokra" - fogalmazott a milliárdos egy interjú során. Szkepticizmusa azonban hamarosan eloszlott, hiszen a következő hónapban Trump első választási győzelmét követően az elnök egy gazdasági tanácsadó testületbe nevezte ki, ahol Travis Kalanick, az Uber vezérigazgatója mellett kapott helyet - számolt be róla az Independent.
Ezt követően az első szakmai együttműködésük sajnos nem alakult kedvezően. Miután Trump 2017-ben bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép a párizsi klímaegyezményből, Musk úgy döntött, hogy visszalép a különböző elnöki tanácsadó testületekben betöltött pozícióiból.
"Elhagyom az elnöki tanácsokat. A klímaváltozás tény. A Párizsi Megállapodásból való kilépés nem kedvez sem az Egyesült Államoknak, sem a globális közösségnek" - fogalmazott Musk a Twitteren, amely akkor még nem volt az ő birtokában.
Öt évvel később Donald Trump volt az, aki újraélesztette a kapcsolatot, miután Muskot a világ egyik "nagy zsenijének" nevezte, és Thomas Edisonhoz hasonlította. A megválasztott elnök azt mondta, hogy a SpaceX főnöke "az egyik nagyon okos emberünk". A kedves szavak azonban rövid életűek voltak, ugyanis alig hat hónappal később Trump "egy újabb barom művésznek" nevezte Muskot, aki erre a következőképp reagált a közösségi médiában:
"Nem utálom az embert, de itt az ideje, hogy Trump felakassza a kalapját és elhajózzon a naplementébe."
Elon Musk egy alkalommal szavazást indított Twitteren, amelynek célja az volt, hogy megtudja, vajon érdemes-e visszaállítani Donald Trump blokkolt fiókját. A szavazás során a résztvevők körében az igen szavazatok végül 51,8%-kal kerültek ki győztesen.
Elon Musk nyíltan megosztotta, hogy 2020-ban a demokrata Joe Bidennel, míg 2016-ban a szintén demokrata Hillary Clintonnal támogatta a választásokat. A közelmúltban Musk kifejezte, hogy a Teslát igazságtalanul célozzák meg a szabályozások révén Kaliforniában, ahol a vállalat eredetileg működött. 2021-ben Musk és a Tesla központja Austinba, Texasba költözött, ezzel pedig egyre távolabb került Biden politikai irányvonalától, aki a szakszervezeteket támogatta, amelyek érdekei gyakran ütköztek a Tesla működésével.
Elon Musk 2023 szeptemberében kezdett el olyan kijelentéseket tenni, amelyek egybe hangzottak Donald Trump politikájával, például támogatta az Egyesült Államok és Mexikó határa közötti fal építését. Azonban a milliárdos mogul annak ellenére, hogy Trump felé mozdult el, nyilvánosan továbbra is ambivalens volt bármelyik párt támogatását illetően. Ez a hozzáállás akkor változott meg, amikor Trump ellen Pennsylvániában merényletet kíséreltek meg.
Ezt követően Trump egy kampányeseményén lépett a színpadra, ahol büszkén viselt egy fekete "Make America Great Again" sapkát. Az izgalom nem állt meg itt: a novemberi elnökválasztás eredményeit is közösen figyelték a floridai Mar-a-Lago üdülőhelyén.
Nem sokkal később Trump bejelentette, hogy Musk és Vivek Ramaswamy veszik át az irányítást az új Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) élén, amely független tanácsadó testületként fog működni a költségvetési kiadások csökkentése és a bürokrácia egyszerűsítése érdekében. Ugyanebben a hónapban Trump Texasba látogatott, hogy a SpaceX űrhajójának kilövését Musk oldalán figyelemmel kísérje. Ráadásul a techóriás szórakoztató módon "First Buddy"-ként, azaz első barátként hivatkozott önmagára.
Az Egyesült Államokban demonstrálók számos Tesla bemutatótermet, kereskedést és töltőállomást támadtak meg, válaszul Elon Musk egyre növekvő befolyására a Trump-adminisztráción belül. Ezek az események országszerte megnövelt rendőri jelenlétet és több letartóztatást vonzottak magukkal.
"Senki sem szavazott Elon Muskra!" – skandálták a tüntetők szombaton a manhattani West Village bemutatóterme előtt, ahogyan azt a Vanity Fair cikke is említi.
A legnagyobb felháborodást Musk munkássága váltotta ki a Kormányzati Hatékonysági Minisztériumban, melynek küldetése a kormányzati kiadások csökkentése. Elon Musk egyébként maga is az adófizetők kasszájának egyik legnagyobb haszonélvezője. Az évek során vállalkozásai legalább 38 milliárd dollárt kaptak kormányzati szerződések, kölcsönök, támogatások és adókedvezmények formájában.