A magyar vállalkozások fokozatosan összeomlanak, és mindezt mi is a saját szemünkkel tapasztaljuk. Mikor lép végre közbe a kormány? - Pénzcentrum

A Niveus által végzett felmérés alapján a megkérdezett cégek 60%-a úgy véli, hogy a jogszabályi környezet kiszámíthatatlansága jelenti a legnagyobb kihívást számukra. Az elkövetkező egy év gazdasági perspektíváit is borongósabbnak ítélik meg: a válaszadók közel 60%-a kedvezőtlenebb kilátásokkal számol, mint az előző évben. Érdekes, hogy a válaszadók körében közel 70%-os arányban olyan vélemény is megjelent, miszerint a saját vállalkozásuk jövője 2026-ban nagyjából hasonlóan alakul, mint idén. Bár a cégek pesszimistábbak az ország jövőjét illetően, a válságtervvel rendelkező vállalkozások aránya évről évre csökken: míg tavaly 32%-uk volt felkészült, addig ez az arány most 25%-ra esett vissza. A cégek a gazdasági nehézségek esetén leginkább bér- és járuléktámogatást, valamint adócsökkentést szeretnének, ám ezen a téren az előző évekhez képest nem tapasztalható változás.
A Niveus legújabb, immár negyedik alkalommal végzett felmérése a vállalkozások gazdasági kilátásait kutatta, közel 900 fős mintán. A kutatás során a résztvevők véleményét kérték ki a kormányzati beavatkozások szükségességéről egy esetleges válsághelyzetben, az elmúlt évek adókedvezményeinek kihasználásáról, valamint arról, hogy az infláció, a munkabér adóterhei és a gazdasági környezet miként befolyásolják a cégek működését. A válaszadók demográfiai összetétele is változatos volt: 16%-uk 10 fő alatti, 17%-uk 10-50 fő közötti, 50%-uk 50-250 fő közötti létszámú, míg 17%-uk 250 fő feletti dolgozót foglalkoztatott.
A tavalyi 47%-os arányhoz viszonyítva, idén a válaszadók 58%-a úgy véli, hogy a következő évben rosszabb gazdasági helyzet vár ránk, mint az előző esztendőben. Érdekes, hogy két évvel ezelőtt ez az arány még 75% volt. Ezzel szemben 42% úgy gondolja, hogy jövőre ugyanazokkal a gazdasági körülményekkel kell majd szembenéznünk, mint most. Nem meglepő, hogy senki sem jelezte, hogy kedvezőbb évre számítana – foglalta össze a helyzetet Bagdi Lajos, a Niveus partnere.
A saját vállalkozásukkal kapcsolatban a válaszadók sokkal pozitívabb képet festenek; mindössze 33%-uk vár kedvezőtlenebb éveket a jövőben (míg tavaly ez az arány 21% volt). A résztvevők többsége, körülbelül kétharmada, hasonló évre számít a jövőben, mint amilyen az idei volt, és ez az arány szinte megegyezik a tavalyi felmérés eredményeivel. Az optimizmus, amely óvatos, de mégis biztató, jól látszik abban, hogy a megkérdezettek közel háromnegyede úgy véli, hogy fél év múlva a foglalkoztatottak száma nem változik, míg 8% még növekedést is remél, 17% pedig csökkenésre számít.
A tavalyi 70%-hoz képest idén már csak 42%-uk tervez 2025-ben bérfejlesztést, amely továbbra is szoros összefüggésben van az inflációs folyamatokkal (bár a bérek vásárlóértékét a cégek kénytelenek megőrizni, hogy megtartsák az értékes munkaerőt, de az inflációs nyomás már nem olyan jelentős, mint az elmúlt években). Többen terveznek beruházást idén, mint tavaly ilyenkor: a tavalyi 53%-hoz képest idén 67% tervez fejlesztést a következő 1 éven belül akár pályázatok elnyerése nélkül, 8% mondta azt, hogy csak akkor hajt végre beruházást, ha ahhoz támogatást kaphat. A cégek 25%-a pedig egyaltalán nem tervez beruházni 2026-ig.
Gazdasági válság idején a megkérdezettek többsége, pontosan 68%, úgy véli, hogy nem várható kormányzati beavatkozás. Ezzel szemben 25% bér- és járuléktámogatásra, valamint adókedvezményekre számít. Míg tavalyelőtt a vállalatok 83%-a rendelkezett válságkezelési tervvel, tavaly ez az arány 32%-ra csökkent, idén pedig már csak 25%-ot tesz ki. Ez a tendencia összefüggésben áll azzal, hogy a vállalkozások idén talán óvatosan, de optimistábban tekintenek a jövőjükre, bár ez a helyzet rendkívül törékeny és erősen függ a globális gazdasági folyamatoktól - emelte ki Bagdi Lajos. A cégek más módon is felkészülnek egy esetleges válságra: 17% a beruházásainak elhalasztásával, 16% a készpénzállomány növelésével, míg 8% a munkavállalói létszám csökkentésével tervezi a válság kezelését.
A felmérés arra is kíváncsi volt, hogy milyen adókedvezményeket vettek igénybe a válaszadók a múltban.
A tavalyi évhez képest a vállalkozások körében drámai változás tapasztalható: a 42%-os arányról 17%-ra csökkent azok száma, akik semmilyen adókedvezménnyel nem éltek. A Niveus partnere szerint ez a tendencia egyfajta adótudatosság növekedését is jelzi. Ugyanakkor tapasztalatai alapján még mindig sok cég van, amely nem használja ki a törvények által biztosított adókedvezményeket. A válaszadók 17%-a a fejlesztési adókedvezményt vette igénybe, míg csupán 8%-uk élt az energiahatékonysági adókedvezménnyel. Ez az alacsony adat egyértelműen arra utal, hogy még jelentős lehetőségek rejlenek a további adócsökkentésekben.
A jogszabályi környezet kiszámíthatatlansága komoly kihívások elé állítja a vállalkozásokat. A Niveus kutatása rávilágított, hogy a cégek milyen tényezők nehezítik meg a működésüket a jelenlegi helyzetben. "Nem meglepő, hogy a megkérdezett vállalkozások körülbelül 59%-a jelezte, hogy a bizonytalan gazdasági környezet hátrányosan hat a cégükre. Ez az arány pontosan megegyezik a tavalyi adatokkal. Ezen kívül 25% a magas munkabér-adóterheket, míg 16% az inflációt emelte ki mint a legnagyobb problémát" - összegezte a helyzetet Bagdi Lajos.