Azt hittem, hogy kedvező élmény lesz, de nem számítottam rá, hogy ennyire magával ragadó.

A hobbiterepjárók jöttek, láttak és győztek. A legtöbb autógyártó kínálatának nagyját már crossoverek és SUV-k alkotják, Európában és Észak-Amerikában pedig az eladott autók több mint fele ebből a szegmensből kerül ki. Az utakról és parkolókból közben fokozatosan kiszorulnak az egykor népszerű szedánok, csapotthátúak és kombik. De amíg a Kia Proceed létezik, van remény.
Nem tartozom a hobbiterepjárók lelkes hívei közé, mégis, ha megnézzük ennek a szegmensnek a piaci dominanciáját, nyilvánvalóvá válik, hogy a vásárlók nagy kedvvel választják ezt a típusú járművet. 2023 márciusában felmérést készítettünk olvasóink körében, hogy megtudjuk, mi motiválta őket az SUV vagy crossover választására. A több mint ezer válasz elemzése során világosan körvonalazódott, hogy az emberek olyan autót keresnek, amely sokoldalúan megfelel a mindennapi igényeiknek.
Az ideális autó esetében elvárás, hogy biztonságot sugározzon, tágas legyen, és könnyen pakolható. Fontos, hogy képes legyen megbirkózni a magyar utakkal, az ülések pedig magasra helyezkedjenek, hogy a vezető és az utasok is jól láthassanak. Emellett nem árt, ha néha le lehet térni az aszfaltos útról anélkül, hogy ez problémát okozna. Egy SUV tökéletesen megfelel ezeknek a követelményeknek. A kívánalmak listája hosszú, de ez érthető, hiszen míg sokan rendelkeznek különböző cipőkkel – futócipővel, túrabakancsokkal és utcai lábbelikkel – autóikból kevesen tudják megoldani, hogy minden feladatra külön járművet tartsanak.
De mi történik, ha valaki egy újabb, méretes és üzemanyagfaló álterepjáró helyett inkább olyan autót keres, ami ötvözi a praktikus, hétköznapi használat során is kompromisszumok nélküli családi autó előnyeit egy sportkocsi izgalmas vezetési élményével? Az ilyen járművek választéka meglehetősen korlátozott, de a Kia Proceed révén egy kiváló alternatíva áll rendelkezésre.
A Pro_cee'd néven ismert első koncepciót 2006-ban leplezték le, míg a gyártásra érett változatról egy évvel később rántották le a fátylat. Az első és második generáció még háromajtós hot hatch formájában debütált, azonban a 2018-as harmadik generáció bemutatása új irányvonalat képviselt a Kia designjában és filozófiájában.
Ennek részeként a típusnevekből eltűntek az idétlen írásjelek, így a Cee'dből Ceed, a Pro_cee'dből pedig Proceed lett. Ennél fontosabb változás, hogy utóbbi modell alaposan átalakult: a sportosság maradt, de a háromajtós hot hatch karosszéria nem. Ehelyett az új Proceed egészen érdekes helyet kapott a Ceed családon belül: az immár ötajtós modell jóval hosszabb és alacsonyabb, mint a normál csapotthátú kiadás, de a Ceed kombinál laposabb és sportosabb.
Hiába sportos kiadás, dizájn tekintetében a Proceed első látásra csak minimálisan különbözik egy hétköznapi Ceedtől. Még a legmenőbb, GT kiadásnál is szinte csak az első lökhárító alsó hűtőrácsának két oldalán terpeszkedő piros ívek árulkodnak némi turpisságról, míg oldalt a küszöbök alján húzódik egy piros díszcsík. A hátsó rész már valamivel árulkodóbb: a szigorú tekintetű lámpák, a két jókora kipufogó, valamint a lökhárító oldalán elhelyezett légbeömlőket formázó fekete betétek már tényleg adnak némi sportos hangulatot.
A Proceed összességében egy igényes és jól eltalált családi autó benyomását kelti, ami a hétköznapokban is megállja a helyét. Ez inkább előny, mint hátrány, hiszen nem akar a figyelem középpontjába kerülni: visszafogott, mértéktartó megjelenésével inkább eleganciát sugall, köszönhetően az apró, krómbetéteknek is. Nem kell attól tartanunk, hogy a Proceed volánja mögött telepi vagányként vagy felvágós ficsúrként néznek ránk. Ezt az autót senki sem a státuszszimbóluma miatt választja, ami már önmagában is erős érv lehet azok számára, akik élvezetes és minőségi autót keresnek, de nem vágynak a feltűnő megjelenésre.
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lennének a Proceeden jópofa és igényes részletek. Nagyon tetszik, ahogy az első lökhárító oldalsó légbeömlői felül folytatódnak a kerékjáratokig, király a fényszórókba rejtett három fénylő ív, és hátul, a kipufogók között végigfutó két piros csík is kellemesen feldobja az összképet. Talán ez a Proceed visszafogott, de mégis elegánsan sportos megjelenésének titka: a nagyobb elemek nem túlzóak, de az apróbb részletek mégis hozzáadnak egy kis izgalmat az összképhez.
A belső tér nem csábít extravagáns megoldásokkal, inkább a hagyományos megközelítések dominálnak. A spanyol viasz újrafeltalálása nyilvánvalóan nem szerepelt a tervezési célok között – de ez egyáltalán nem jelent problémát. Az autóipar már több mint 140 éve létezik, és a legjobbnak számító megoldások régóta ismertek. Éppen ezért sok esetben érdemesebb a kipróbált és bevált módszerekhez nyúlni, majd azokat igényes és minőségi kivitelezésben megvalósítani.
A Proceed esetében pontosan ez a helyzet. Az utastér minden részlete logikusan van elrendezve, átláthatóan és ismerősen, még azok számára is, akik sosem ültek Kiában. Azonban a mérnökök egyetlen területen merültek el új megoldásokban, ami végül a beltér gyengébb pontjává vált: a közvetlenül az infotainment kijelző alatt elhelyezkedő gombsor valójában homorú érintőpanelek gyűjteménye. Ezek használata mindig kockázatos élményt nyújt: csak akkor tudhatjuk meg, hogy sikerült-e eltalálni a kívánt gombot, amikor egy rövid késlekedés után a kijelző reagál – vagy éppen ellenkezőleg, nem reagál.
Ezt leszámítva nem tudok rosszat mondani a beltérről. Minden részlet minőségi és átgondolt, egyszerűen kellemes élmény benne utazni. A fekete hegemóniát jó érzékkel törik meg ezüstszínű fémbetétek, az i-re a pontot pedig az itt-ott megjelenő vörös teszi fel. Utóbbiból a klíma kapcsolóin, a váltó fokozatmutatóin valamint a kárpit varrásán találunk, épp csak annyit, hogy hozzáadják a belsőhöz azt a csipetnyi izgalmat, ami kívül is adott.
Az infotainment rendszer mindig is a Hyundai-Kia csoport egyik kiemelkedő jellemzője volt, és ezúttal sincs ez másként. A rendszer megbízható, esztétikusan kialakított és könnyen kezelhető, ami megkönnyíti a használatát. Bár nem a leggyorsabb a piacon, a válaszidője mégis optimális, így a felhasználói élmény összességében pozitív.
Bár a Proceed laposabb, mint a kombi változata, mégsem nevezhető kicsi autónak. A 2650 milliméteres tengelytávval párosítva 4615 milliméteres hosszúságot és 1800 milliméteres magasságot kínál. A karcsú, áramvonalas tetővonal csak minimális kompromisszummal jár a helykínálat szempontjából. Míg a kombi 625 literes csomagtere rendkívül tágas, a Proceedbe így is 594 liter rakomány fér el, és a hátsó fejtér is alig csökkent, hiszen a tetővonal csak a második üléssor mögött kezd élesebben lejtődni.
Az új dizájn egy karcsúbb és lendületesebb megjelenést kölcsönöz a karosszériának, miközben bőséges helyet biztosít az utasoknak és a csomagoknak is. A Proceed tökéletes választás a nagy bevásárlásokhoz, a gyerekek mindennapi fuvarozásához vagy akár egy külföldi nyaralás lebonyolításához. A minőségi, mégis elegáns belső tér és a visszafogott külső dizájn együtt egy olyan ideális családi autót alkot, amely a mindennapi életben is maximális kényelmet és praktikusságot nyújt.
A nagyvárosi forgalomban is pont olyan kulturált és kellemes, mint bármi más. Erőfeszítés nélkül, halkan suhan a szűk utcákban, manőverezni, parkolni pedig szintén nem jelent kihívást vele. Lényegében minden hétköznapi helyzettel képes megbirkózni - pont úgy, mint egy bufla SUV - igaz, a magas padkákkal és terepezéssel érdemes vigyázni.
A Proceed egyik legkiemelkedőbb erőssége és legcsábítóbb aspektusa kétségtelenül az, hogy a visszafogott dizájn és a családbarát jellemzők mellett meglepően dinamikus és szórakoztató sportautóvá válik. A GT felszereltséggel ellátott tesztautó 1,6 literes Gamma II T-GDI motorja, bár a maga 204 lóerejével első pillantásra nem tűnik túlságosan erősnek az 1400 kilós súlyhoz viszonyítva, a sportos hangolásnak és kiemelkedő karakterének köszönhetően igazi élményt nyújt a gyorsabb közlekedés során.
A kis gáznál már szinte játékosan dorombol, ami egyes kollégák szerint talán kissé idegesítő, de ha odalépsz hozzá, azonnal karakteresen üvölteni kezd, és bármilyen fordulaton fáradhatatlanul húz. Nem meglepő, hogy a maximális, 265 Nm-es nyomatéka 1500-tól egész 4500-as fordulatig elérhető, míg a 204 lóerő 6000-nél ébred életre. Ráadásul mindezt a mérnökök elektromos trükkök nélkül hozták össze! A mókában a 7 sebességes DCT váltó is lelkesen részt vesz. Automata módban mindig pontosan reagál, de igazán szórakoztató élményben manuális üzemmódban van részünk. A váltófüleket húzogatva pedig az autó reszponzív és határozott, ami jelentősen fokozza a sportos vezetés élményét.
A kiemelkedő motor és váltó már magában is lenyűgöző, de számomra a kormányzás és a futómű minősége tette igazán különlegessé a Proceed-et. Az autó még a legrosszabb minőségű, kanyargós szerpentineken is megőrizte a stabilitását, miközben a kényelmemből egy cseppet sem vett el. A kormányzás pedig nemcsak precíz, hanem érezhetően nehéz is, ami fantasztikus visszajelzést ad az első kerekek mozgásáról.
Köszönhetően a fentieknek, mindig pontosan érzékelem, mi zajlik az autó alatt, hol húzódik a tapadáshatár, és meddig merészkedhetünk anélkül, hogy problémák adódnának. Egy esős, nyálkás napon indultam el a pilisi szerpentinek között a tesztautóval, és még a nem éppen ideális körülmények sem akadályoztak meg abban, hogy teljes magabiztossággal élvezzem a vezetést. A legmeglepőbb az volt, hogy ez a biztonságérzet nem csupán a vezetőülésből volt érzékelhető: az anyósülésben ülő menyasszonyom is megjegyezte, hogy a tempós kanyarok során eddig minden tesztautó közül, amiben ült, messze ez volt a legbiztonságosabb élmény.
Anya tehát boldogan mosolyoghat, mert egy stílusos, de mégis diszkrét, remekül pakolható és rendkívül praktikus autóval ajándékozzák meg, amelynek vezetése szinte gyerekjáték. Apa viszont egyenesen ujjongani fog az örömtől, hiszen mostantól birtokában lesz egy erőteljes, végtelen szórakozást nyújtó sportautónak, amelyet luxus báránybőr borít, és ami garantáltan feldobja a hosszú utazásokat – ráadásul a barátai talán még egy kis irigységgel is szemlélik majd a látványt.
Hol rejtőzik a csapda? Az árban aligha. A legjobban teljesítő 204 lóerős GT kiadás, amely 13 millió forintért elérhető, nem éppen olcsó, ám ha az ár-érték arányt vizsgáljuk, rendkívül vonzónak mondható. Például a Skoda Octavia kombi ára 12,5 millió forintnál kezdődik, de ha sportosabb változatra vágyunk, az RS kiadás már 19,5 milliót kóstál - igaz, cserébe 265 lóerőt kapunk. A Ford Focus ST kombi jelenleg akciós áron, 14,1 millió forintért vihető haza, ám a teljes ára 15,8 millió forint, és a 280 lóerejével lényegesen erősebb a Proceednél. A Hyundai i30 a cégcsoporton belüli konkurencia, de a sportos N-Line verziója is csak 140 lóerős négyhengeressel büszkélkedhet, így nem igazán éri el a GT szintjét.
Akkor biztosan rengeteget fogyaszt, igaz? A teljes tesztidőszak során nálam jócskán 8 liter felett alakult a fogyasztás, amihez hozzájárult a dugóban való várakozás, a tempós kanyargás a hegyeken, és az országúti kalandozások is. Ez nem kevés, de egyrészt nem igazán ügyeltem a takarékos vezetésre, másrészt pedig egy 204 lóerős, sportos beállítású, hibrid rendszer nélküli shooting brake-ről van szó. Bár a gyári 6,8 literes vegyes fogyasztás kicsit meredeknek tűnik, biztos vagyok benne, hogy megfelelő figyelemmel talán elérhető a közelébe - de kérdés, hogy megéri-e ezzel bíbelődni.
Ki kell mondani, hogy a Proceed GT a 13 millió forintos árával igazán vonzó ajánlat lenne – ha egyáltalán elérhető lenne. A helyzet azonban az, hogy már nem kapható a piacon. Magyarországon csupán az Ultimate Edition és az Ultimate Edition + verziók közül lehet választani, amelyeknél a legnagyobb opciót a 140 lóerős, 1,4 literes T-GDI motor jelenti.
Egy hasznos tipp: ha valakinek sikerült megszereznie egy Proceed GT-t, az úgy bánjon vele, mintha egy igazi kincset őrizne. Azok számára pedig, akik áhítoznak egy ilyen autóra, érdemes figyelemmel kísérni a használtautó-piacot, és célszerű körülbelül 11-12 millió forintot félretenni. A néhány éves használt modellek ára szinte alig csökken, így közel annyit érnek, mint amikor újonnan vásárolták őket.