Gideon Rachman: Trump politikai stratégiája az "előbb lövünk, utána kérdezünk" megközelítéssel olyan alapokat teremt, amelyek Amerika-ellenes szövetségek kialakulásához vezethetnek. Ezzel a megközelítéssel nemcsak a nemzetközi kapcsolatok dinamikáját alak

Kanada és Mexikó kénytelen választani a válaszadás mellett. Egyetlen politikai vezető sem engedheti meg magának, hogy gyengeséget mutasson, amikor Amerika fenyegetései a levegőben lebegnek. A Financial Times vezető külpolitikai elemzője szerint a stratégiai megfontolások azt sugallják, hogy nem szabad tétlenül nézniük a helyzetet.

A Financial Times vezető külpolitikai elemzője azt a meglepő következtetést vonja le, hogy az Egyesült Államok lépései valójában Kína érdekeit szolgálják, amikor vámokat vet ki szövetséges országokra és szomszédokra. A stratégia mögött az áll, hogy először cselekszünk, majd utána próbálunk magyarázkodni. Ez a megközelítés azonban rendkívül kockázatos, hiszen mind az Egyesült Államok, mind a megcélzott kormányok számára komoly következményekkel jár, ha valaki gondolkodás nélkül, impulzívan lép fel.

A stratégiai kimenetelek között szerepel, hogy a Nyugat egysége komoly veszélybe kerülhet. Ezzel párhuzamosan kialakulhat egy alternatív szövetség olyan államokból, amelyek fenyegetést éreznek Washington irányából. Ez a kooperáció kezdetben informálisan alakul, de ahogy a vámháború elhúzódik, egyre inkább konkrét formát ölt.

Related posts