Fordulat: A diploma önmagában már nem elegendő; a munkaadók ma már más készségeket és tulajdonságokat keresnek.

A profession.hu munkaerő-közvetítő elemzése szerint a munkaadók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a pályázók személyiségére, motiváltságára, tanulási képességeire és fejlődési hajlandóságára. A gyorsan változó gazdasági környezetben ezek a tulajdonságok kulcsfontosságúvá váltak, így a készségalapú szemlélet terjedése a munkaerőpiac átalakulásával magyarázható - számolt be róla az MTI.
Az elemzés rámutat arra, hogy egyes képességek képesek lehetnek kompenzálni a diploma hiányát, de a felsőfokú végzettség továbbra is előnyös pozíciót biztosít. A diplomával rendelkező egyének általában szélesebb perspektívával, kifinomultabb problémamegoldó készségekkel és magasabb tanulási hajlandósággal bírnak.
A pályakezdők bérigénye az utóbbi évben jelentős emelkedést mutatott: a nettó keresetük 308 ezer forintról 383 ezer forintra nőtt. A gazdasági és műszaki területen végzett egyetemisták pedig átlagosan 400 ezer forintos fizetést várnak. A tapasztaltabb szakemberek, akik legalább tíz éve dolgoznak a szakmájukban, szintén e végzettségek körében mozognak, bérigényük pedig általában 675 és 700 ezer forint között alakul.
A profession.hu adatbázisában körülbelül 265 ezer diplomás található, akik az elemzés alapján jelentős mintát alkotnak. A regisztrált munkavállalók többsége a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a Szegedi Tudományegyetem hallgatóiként fejezte be tanulmányait.