Fico javaslatot tett arra, hogy készítsenek egy átfogó nyilvántartást arról, milyen mértékű támogatásban részesültek a civil szervezetek Szlovákiában.

Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, levélben fordult a minisztériumokhoz, hogy tájékoztassák arról, mely civil szervezetek részesültek állami és uniós támogatásban az elmúlt másfél év során. Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia (PS) ellenzéki párt elnöke azonban botrányosnak tartja a kormányfő lépését – számolt be róla az Új Szó.
Šimečka kedden posztolta azt a Fico által aláírt levelet, amit szétküldtek a minisztériumoknak. A kormányfő a levélben arra kérte a minisztériumokat, hogy csináljanak listát arról, hogy melyik civil szervezetek, polgári társulások, alapítványok és más nonprofit szervezetek kaptak támogatást a szlovák állami költségvetésből, vagy kaptak EU-s forrásokat. A miniszterelnök a szervezetek nevei mellett azok azonosítószámát, a támogatások összegét, idejét, forrását és célját is kikérte.
A kormányprogramunkban világosan kifejeztük, hogy elutasítjuk azokat a politikailag elfogult civil szervezeteket, amelyek átláthatatlan módszerekkel manipulálják a közvéleményt és beavatkoznak a politikai verseny alakulásába.
- írta a nyilvánosságra hozott levelében Fico. Az ellenzéki Šimečka rendkívül elítélő véleménnyel van Fico döntéséről, és párhuzamot vont a szlovák miniszterelnök és Elon Musk, valamint Donald Trump amerikai elnök tanácsadója, az amerikai kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) vezetője között.
Nem csupán Szlovákiában terveznek szigorú intézkedéseket a civil szervezetekkel szemben. Orbán Viktor korábbi kormányai is már többször felléptek ezen csoportok ellen. A miniszterelnök a legutóbbi évértékelő beszédében kifejtette, hogy "az Egyesült Államok költségvetéséből milliárdokat irányítottak át álcivil szervezetekhez". Továbbá bejelentette, hogy kormánymegbízottat fognak küldeni az Egyesült Államokba, hogy összegyűjtsék azokat az információkat és bizonyítékokat, amelyek alapján azonosítani lehet azokat a szervezeteket, amelyek "külföldi érdekeket szolgálnak".
Szerbiában vizsgálat indult civil szervezetek ellen, akik a gyanú szerint visszaéltek az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) támogatásaival. Szerdán a német választásokat hétvégén megnyerő kereszténydemokrata-keresztényszociális pártszövetség (CDU-CSU) interpellációt adott be a német parlamentnek, 551 kérdéssel helyeznének nyomást a civil szervezetekre.