Ferenc pápa a virágvasárnapi mise befejeztével megjelent a Szent Péter téren, ahol a hívekhez fordult.

Ferenc pápa a Szent Péter téren tartott virágvasárnapi mise végén megjelent a hívek előtt, és szívből jövő áldását adta a több mint húszezres tömegnek, kívánva mindenkinek egy áldott és meghitt nagyhetet.

A katolikus egyház vezetője kerekesszékben érkezett a bazilika előtti szabadtéri oltárhoz, ahol a jelenlévő tömeg lelkesen tapsolt, üdvözölve őt.

"Jó virágvasárnapot, áldott nagyhetet!" - mondta olaszul a pápa.

Az egyházfő üdvözölte az oltár közelében helyet foglaló bíborosokat és díszvendégeket, majd végigsétált a hívőkkel zsúfolt egyik szektor folyosóján.

Ferenc utoljára február 9-én vezetett misét a Szent Péter téren.

A pápa 38 napos kórházi kezelés után március 23-án elhagyta a Gemelli-klinikát. Azóta, április 6-án, egy rövid időre megjelent a betegek jubileumi miséjén, ahol köszöntötte a résztvevőket. Április 10-én ellátogatott a Szent Péter-bazilikába, majd szombaton a Santa Maria Maggiore-bazilikát is felkereste, ahol fehér rózsacsokrot helyezett el a várost védelmező Szűz Mária-ikon előtt.

A szertartás a hagyományok szerint egy színes körmenettel indult, amely az impozáns obeliszk körül forgott, majd a Szent Péter-bazilika előtti szabadtéri oltár felé vette az irányt.

Jézus jeruzsálemi bevonulásának emlékére a papok és a hívők pálmaleveleket és olajfaágakat emeltek a magasba, miközben Sandri bíboros áldását kérték rájuk. A levelek zöldellő színe és az áldás szimbolikája egy különleges ünnepi hangulatot teremtett, jelezve a közösség hitbeli összetartozását és az örömüket a megváltó érkezése miatt.

A papok fonott pálmaleveleket hoztak magukkal, amelyek minden évben Sanremo városából érkeznek. A hívők a kezükben pálma- és olajágakat tartottak, és a Vatikáni Kormányzóság tájékoztatása szerint a téren összesen százötven pálmalevelet és közel kétszázezer olajágat osztottak ki. Az olajágak a Lazio tartománybeli olajfaültetvényekből származtak, Róma környékéről. A szabadtéri oltárhoz az ünnepi szokásoknak megfelelően olajfákat is elhelyeztek.

A szertartás során különböző nyelveken hangzottak el fohászok, melyek a világ sokszínűségének szépségét tükrözték. Kínaiul az egyház egységéért, franciául a pápáért és a papságért, ukrán nyelven pedig azokért imádkoztak, akik hitük miatt szenvednek. A német nyelvű imák a szegények és kirekesztettek megsegítéséért szóltak, míg japánul a hatalom és erőszak híveinek megrendüléséért emelték fel szavaikat. Az utóbbiak esetében különösen arra kértek, hogy szívük lágyuljon, és a fegyverek, amelyekkel bántanak, vesszenek el kezükből.

A pápa által elmondott homíliában a szentatya emlékeztetett arra, hogy Jeruzsálem szélesre tárta kapuit Jézus előtt, aki nem sokkal később a keresztre feszítés súlyát hordozva távozott. Ma is sok ember kényszerül arra, hogy a gyűlölet és az erőszak kálvária útján járjon, miközben háború és nyomor sújtja őket. A pápa hangsúlyozta, hogy "Krisztus keresztjének hordása soha nem hiábavaló."

A Vatikán ezen a vasárnapon is írásban közölte az Úrangyala-imádságot kísérő pápai beszédet, melyben Ferenc pápa a világ háború dúlta térségeit említette, többek között Szudánt, ahol április 15-én lesz két éve a háború kezdetének, és az ötven éve kezdődött libanoni polgárháborúról is megemlékezett.

A Vatikán előzetes programja szerint a nagyhét szertartásait a bíborosi testület tagjai felváltva vezetik, de nem kizárt, hogy Ferenc pápa ismét jelen lesz, ahogy virágvasárnap is tette.

Related posts