Az Egyesült Államok külön feltételeket állított fel az Intel számára a CHIPS törvény keretében nyújtott támogatásokkal kapcsolatban.

A Santa Clara-i techóriás 7,86 milliárd dolláros támogatást nyer el a gyárbővítésekhez, azonban az Egyesült Államok nem áldoz meg az elvárásaiból.

Még a nyár végén írtunk arról, hogy belassulhat az USA támogatása az Intel felé, ami technikailag meg is történt, de végül az Egyesült Államok a CHIPS törvény keretein belül 7,86 milliárd dolláros támogatásban részesítette a Santa Clara-i óriáscég gyárépítési terveit.

A szóban forgó keretösszeg nem szabadon felhasználható, mivel világosan meghatározott célokra lehet fordítani. Ezért elsősorban gyártástechnológiai fejlesztésekre, valamint az Egyesült Államokon belüli gyártási tevékenységekhez kapcsolódó befektetések támogatására szolgál.

A Reuters jelentése szerint az Egyesült Államok számára van egy szigorúbb feltétele az Intel számára: a vállalat nem adhatja el az Intel Foundry többségi részesedését. Ez azt jelenti, hogy az Intelnek legalább 50,1%-os részesedése kell, hogy legyen a bérgyártással foglalkozó egységében, abban az esetben, ha az magánkézbe kerül. Ha viszont a cég nyilvános részvénytársasággá alakul, akkor az Intel legfeljebb 35%-ra csökkentheti a tulajdonrészét. Első pillantásra ez egy racionális elvárás az USA részéről, azonban komoly kihívást jelent a processzorgyártó jövője szempontjából, mivel így lehetetlenné válik, hogy a vállalat megszabaduljon a jelentős veszteségeket termelő ágazatától. Ha tehát a Santa Clara-i óriáscég finanszírozásra szorul, valószínűleg a chipfejlesztési divíziók értékesítésére lesz szüksége.

Az Egyesült Államok számára az egyezmény egyfajta védelmet nyújt, mivel lehetővé teszi, hogy hazai területen működjön egy csúcsminőségű chipgyártó vállalat. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy az USA számára az Intel esetében elsősorban a gyártási kapacitás kiemelt fontosságú, és ezt a tényezőt alapvetően a nemzetbiztonság szempontjából is kritikusnak tartják.

Related posts