Az Európai Bizottság víziója a mezőgazdaság jövőjéről - Agrotrend, egy olyan elképzelés, amely a fenntarthatóságra, innovációra és a közösségi értékekre helyezi a hangsúlyt. Az új irányvonal célja, hogy a mezőgazdaság ne csupán gazdasági ágazat legyen, ha

Felismerve a gazdálkodók kulcsszerepét mindennapi életünkben, célunk az agrár-élelmiszeripari szektor versenyképességének és vonzerejének fokozása. Ehhez elengedhetetlen egy olyan keretrendszer megteremtése, amely elősegíti az ágazat fejlődését, innovációját, és biztosítja, hogy továbbra is a társadalom érdekeit szolgálja, nemcsak a mai, hanem a holnapi és 2040-es években is. A megfelelő feltételek kialakítása révén hozzájárulhatunk a fenntartható növekedéshez, a környezeti felelősségvállaláshoz és a közösségi jóléthez.

Az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd jelentésére építve, valamint az Európai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Testülettel (EBAF) konzultálva a jövőkép célja az EU mezőgazdasági és élelmiszer-ágazatának hosszú távú versenyképességének és fenntarthatóságának biztosítása. A legfrissebb Eurobarométer-eredmények alapján a legtöbb uniós polgár egyetért abban, hogy az EU-ban mindenkor elengedhetetlen a stabil élelmiszerellátás biztosítása.

A jövőkép több kiemelt területre összpontosít, amelyek közé tartozik az uniós szabályozás egyszerűsítése, a kutatás és innováció, valamint a digitalizáció, mint alapvető mozgatórugó – olvasható az EU hivatalos portálján.

A Bizottság sajtóközleménye részletesen kifejti a jövőkép kulcsfontosságú területeit a következő módon:

A jövőre nézve a közös agrárpolitika (KAP), a következő többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslat részeként, egyszerűbb és célzottabb lesz és a támogatásokat inkább az élelmiszertermelésben aktívan részt vevő gazdálkodók felé kívánják irányítani, különös tekintettel a fiatal gazdákra és a természeti korlátokkal küzdő területeken gazdálkodókra. A feltételek helyett pedig az ösztönzőket részesítik majd előnyben. A kapcsolódó összefoglaló Factsheet egyelőre angol nyelven érhető el. A jövőbeli, 2027 utáni KAP-ra vonatkozó további részleteket még ebben az évben, a hatásvizsgálati folyamat befejezését követően ismertetik a következő többéves pénzügyi keretre vonatkozó javaslatok részeként.

Related posts