A német hírszerző ügynökség hivatalosan is szélsőséges csoportnak minősítette az AfD-t.

Ez az első eset, hogy a titkosszolgálat egy parlamenti pártot szélsőségesnek minősít.
A német titkosszolgálat hivatalosan szélsőséges (extremista) szervezetként azonosította az Alternatíva Németországért (AfD) pártot – számolt be róla a Politico. Ez a lépés a legkomolyabb intézkedés eddig a növekvő szélsőjobboldali mozgalmak megfékezésére.
A német alkotmányvédelmi hivatal (BfV) pénteki határozata új fejezetet nyit a német politikai tájékozódás történetében, hiszen eddig még soha nem volt példa arra, hogy egy parlamenti párt extremistaként kerüljön a figyelem középpontjába. Most azonban ez a precedentum megszületett, mivel
A titkosszolgálati jelentések alapján a szakértők úgy vélik, hogy megalapozott bizonyítékokkal rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy az AfD a német demokratikus rendszer destabilizálására törekszik.
Az ezer oldalas nemzetbiztonsági jelentés, amely a Politico értesülései szerint készült, arra világít rá, hogy a dokumentum alapvetően megkérdőjelezi az alkotmányos alapelveket, az emberi méltóságot és a jogi keretek érvényesülését. Habár a jelentés nem jelenti a párt betiltását, mégis lehetőséget teremt a hatóságok számára, hogy fokozzák a megfigyeléseket, beleértve a titkos ügynökök alkalmazását is.
A döntés politikai szempontból jelentős következményekkel járhat, hiszen fokozza a nyomást a többi pártra és a kormányra, amennyiben bármilyen formában együttműködnének az AfD-vel. A párt betiltását csupán az alkotmánybíróság kezdeményezheti, de jelenleg nemcsak a pártok akaratában, hanem a konszenzusban is hiányosságok mutatkoznak – állítja a Politico.
Alice Weidel és Tino Chrupalla, a szélsőjobboldali párt vezetői, a német demokrácia ellen irányuló komoly támadásként értékelték a döntést. Szerintük az intézkedést tudatosan, politikai motivációk alapján időzítették a közelgő kormányátalakításra.
Érvelésük szerint jelenleg a közvélemény-kutatások szerint ők jelentik a legerősebb politikai erőt, miközben a kormánynak már csak napjai vannak hátra, ezért is próbálják őket lejáratni, kriminalizálni. Emiatt minden lehetséges jogi fórumon meg fogják védeni magukat a "demokráciát veszélyeztető támadásoktól".
Olaf Scholz, a német kancellár is megszólalt az ügy kapcsán, hangsúlyozva, hogy a párt betiltásának kérdését nem szabad elhamarkodottan kezelni. Érdemes megjegyezni, hogy a közelmúltban a szövetségi bíróság is elvetette ezt a lehetőséget.