Budapestre érkezik egy EU-delegáció, hogy a 7. cikkely szerinti eljárás kapcsán egyeztessen. Az esemény célja, hogy megvitassák a jogállamiság és az értékek védelmét érintő kérdéseket, valamint a tagállamok közötti együttműködés megerősítését.

Ötfős uniós küldöttség látogat Budapestre április 14. és 16. között, hogy alaposan felmérje a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok helyzetét Magyarországon. Az európai parlamenti delegáció célja, hogy részletes képet kapjon az igazságszolgáltatás függetlenségéről, a médiaszabadság, valamint a tudományos kutatás szabadságának állapotáról, továbbá a korrupcióellenes intézkedések hatékonyságáról. Emellett fontos számukra a civil társadalom és az LMBTIQ közösség jogainak védelme is. E látogatás szorosan összefonódik a 7. cikkely szerinti eljárás kereteivel, amely a jogállamisági normák betartását vizsgálja.

A küldöttség tagjai az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságából (LIBE) érkeznek, és többek között kormányzati és parlamenti szereplőkkel, bírákkal, önkormányzati és civil szervezetek képviselőivel folytatnak megbeszéléseket - számolt be az EP budapesti képviselete.

A küldöttség élén a holland zöldpárti Tineke Strik áll, akit olyan elismert tagok kísérnek, mint Sophie Wilmès (Renew, Belgium) és Pernando Barrena Arza (Baloldal, Spanyolország). Továbbá, a lengyel képviseletet két prominens politikus, Krzysztof Śmiszek (S&D) és Michał Wawrykiewicz (EPP) erősíti.

A küldöttség a 2021-es budapesti látogatásuk nyomán tér vissza, hogy frissített információkkal támogassa az Európai Parlament jogállamisági eljárásainak előkészítését.

A vizsgálat közvetlenül kapcsolódik az úgynevezett 7. cikkely szerinti eljáráshoz, amelyet az EP még 2018-ban indított Magyarországgal szemben a demokratikus normák és alapértékek állítólagos megsértése miatt. A mostani látogatás célja ennek a folyamatnak a további megalapozása és az uniós ellenőrzés erősítése.

Related posts