Beszélgetés Andruskó Imrével a szlovákiai magyar iskolák aktuális helyzetéről.

A felvidéki portál a középiskolai hálózat optimalizálásának aktuális helyzetéről kérdezte az oktatási szakértőt, amely folyamat már elindult és jelenleg is zajlik Szlovákiában. A szakember hangsúlyozta, hogy komoly kihívást jelenthet, hogy ki legyen felelős az iskolák fenntartásáért abban az esetben, ha egy alapiskola összeolvad egy vagy több középiskolával. Jelenlegi állapot szerint az alapiskolák fenntartói a helyi önkormányzatok, míg a középiskolák a megyei hatóságok alá tartoznak. Ez a felállás bonyolult helyzeteket teremthet a jövőbeni integrációk során.

Örömteli hír, hogy több helyen az iskolatanácsok már meghozták a szükséges döntéseket. Érsekújváron például a magyar alapiskola és a magyar gimnázium kifejezte egyesülési szándékát. Nagy izgalommal várjuk, hogyan alakul a megegyezés a város és Nyitra megye között. Fontos hangsúlyozni, hogy magas színvonalú tanintézményekről van szó, de sajnos az utóbbi években a demográfiai helyzet következtében drasztikus diáklétszám-csökkenés tapasztalható.

- mondta Andruskó Imre.

"Most, hogy a kormány bejelentette a konszolidációs lépéseket, egyértelmű, hogy a középiskolai hálózat optimalizálásának mögött is elsősorban a költséghatékonyság áll. A miniszter igyekszik konszenzust kialakítani, és nem kíván radikálisan beavatkozni az iskolák ügyeibe. Az iskolaközpontok létrehozása, amelyek az óvodák, alapiskolák és középiskolák egyesítésével valósulnak meg, sok régióban lehet a megoldás a csökkenő létszámú magyar oktatási intézmények számára. A statisztikák alapján a jövő kilátásai egyáltalán nem kedvezőek."

Andruskó Imre véleménye szerint fennáll a kockázata annak, hogy az "optimalizálás" során a magyar iskolák hátrányos helyzetbe kerülhetnek. Az alapfokú iskolai hálózat "kisiskoláinak" működtetése ugyanis extra költségeket jelent a fenntartók számára, ami további problémákat okozhat a rendszerben.

Ideális lenne, ha a különböző régiókban az alapiskolák saját maguk dönthetnének arról, hol helyezkedne el a központi 1-9. évfolyamos magyar alapiskola, amelyhez a 1-3. osztályos, más településeken működő iskolák is kapcsolódnának. Fontos lenne, hogy mielőtt a minisztérium beavatkozna, a helyi közösségek már elérjék a megállapodást. Ehhez elengedhetetlen, hogy a polgármesterek, iskolaigazgatók és pedagógusok nyitottak legyenek a párbeszédre és a közös döntésekre.

- fejtette ki véleményét a komáromi iskolaigazgató, aki jövő egyik kihívásaként említette a pedagógusi pálya vonzóbbá tételét is. Kifejtette, ezt a fizetések állandó, rendszerszintű emelésével lehetne elérni, bár ennek most épp az ellenkezője történik Szlovákiában, hiszen a pedagógusok - a konszolidációra hivatkozva - nem kapták meg a beígért 10 százalékos béremelést - írták a cikkben.

Related posts