Az osztrák gyámügyesek elvitték az iskolából a magyar kislányt.

A család perel, hogy visszakapják Aliciát, aki most fél évig a gyámügynél maradhat

- December 9-én volt Alicia születésnapja, de sem akkor, sem karácsonykor nem találkozhattunk vele - kezdett bele Kardos Erika szomorú történetükbe. - Munka miatt költöztünk ki Ausztriába, a férjem már húsz éve kint dolgozik. Szerettünk volna együtt lenni, ezért mi is ide jöttünk a lányommal és az unokámmal, Aliciával, akinek lett egy kistestvére is.

A kislány integrációja az óvodában komoly kihívásokkal küzdött a nyelvi nehézségek miatt, ami miatt az első osztályba való lépése is egy évet csúszott. Tavaly, a nyári szünet előtt, a pedagógusok jelezték, hogy a gyereknek esetleg pszichés problémái vannak, mivel nem alakított ki baráti kapcsolatokat. Ez azonban nem volt teljesen pontos, hiszen a kislány csak nehezen tudott kapcsolódni a többiekhez. A helyzetet súlyosbította, hogy az osztálytársai közül többen gúnyolódtak rajta, mert dialektusban beszélte a német nyelvet. Ez a gúnyolódás még inkább visszahúzó hatással volt a barátkozási kedvére.

Itt találod a legújabb híreket!

Kardos Erika szerint ez nem tetszett a tanároknak, valamilyen problémát sejtettek Alicia viselkedése mögött. - Behívatták az iskolába a lányomat, és a beszélgetésen - ahol a gyámügy egyik dolgozója is részt vett - azt kérték, hogy Aliciát vigyük pszichológushoz. Közben a gyerek menstruálni kezdett, amit elmondott az iskolában. A pedagógusok jeleztek a gyámügyre, mert a kislány kora miatt nem akarták elhinni a dolgot, és arra gyanakodtak, hogy a gyereket valaki szexuálisan molesztálta. Be kellett vinnünk Aliciát vizsgálatra, ahol megállapították, hogy valóban a pubertásról van szó.

Azt hittük, hogy ezzel az ügy véglegesen lezárult, ám a gyámhatóság nem sokkal később újra megkeresett minket. Arra köteleztek, hogy a gyermeket egy hétre kórházi kezelésbe kell helyeznünk, ahol pszichológiai foglalkozások várnak rá. A szakértő végül megállapította, hogy Aliciánál szelektív mutizmus áll fenn, valamint kommunikációs nehézségekkel küzd, emellett szociális fóbiát és elhanyagoltságot is észleltek nála, mivel a beszélgetések során gyakran megakadt.

Erika ezt azzal indokolta, hogy Alicia a magyar nyelv mellett németül és angolul is beszélt, és előfordult, hogy ha egy adott kifejezés nem jutott eszébe, akkor egy-két másodpercig elmerült a gondolataiban. Mivel a kórház is ajánlotta, hogy a kislányt pszichológushoz vigyük, a gyámügyessel közösen megállapodtunk abban, hogy a megadott időpontokban elvisszük Aliciát a szakemberhez.

A telefonhívás elmaradása nem igazán foglalkoztatott minket, úgy tűnt, hogy a dolgok rendben mennek. Azonban amikor a lányom beadta a kérelmet az iskolának, hogy hazavihetjük Aliciát fogászati kezelésre, minden előzetes értesítés nélkül, tavaly június 12-én, a gyámügy munkatársai elvitték őt az iskolából. Sajnos engem is átvertek, ugyanis aláírattak velem egy papírt, amely szerint ideiglenesen átadom a gyermeket, hogy elvihessék a krízis centrumba.

Kardos Erika elmondta, hogy amikor őt próbálták megnyugtatni, azt mondták neki, csupán az ügy körülményeit szeretnék alaposan átvizsgálni, miközben Aliciát biztosan visszakapják. Engedélyt kaptak arra, hogy hetente egyszer találkozhassanak a gyermekkel, és az elején még naponta telefonálhattak is. - Azonban egy hét elteltével ezt a lehetőséget már nem engedték meg, azt állítva, hogy a kislányt zavarja a telefonbeszélgetések sora. Én pedig úgy éreztem, hogy rossz színben tüntettek fel, mint aki befolyásolja Aliciát, ezért nem engedték meg, hogy találkozzam vele.

December 4-én zajlott a bírósági tárgyalás, ahol a bíró úgy döntött, hogy Alicia fél évig a gyámügyi hatóság felügyelete alatt marad. Ezt a határozatot megfellebbeztük, bízva abban, hogy sikerül megváltoztatni a döntést, és végre újra a családi otthonunkban lehet a kislány. Különösen fájó, hogy jelenleg nem látogathatjuk őt. Én már korábban el voltam tiltva a találkozóktól, míg a férjem sorsa is megpecsételődött, miután gyermekrablási kísérlet vádjával indítottak ellenünk eljárást.

A történet úgy kezdődött, hogy november 30-án a férjem a gyermekünkkel együtt kilépett a krízisközpont épületéből, és boldogan beültette őt az autóba. Az autóban várták őket az ajándékok és játékok, amelyeket neki vásároltunk, hogy meglepjük. Azonban a helyzet hirtelen megváltozott: a rendőrök megjelentek, és később minket is gyanúsítottak. Most már csak várnunk kell, hogy néhány hét múlva eldőljön, megszüntetik-e az eljárást - mesélte a nő aggodalommal a hangjában.

Kardos Erika a Facebookon egy külön oldalon osztotta meg a történetüket, és a bejegyzés alatt sok visszajelzés érkezett, köztük olyanok is, akik hasonló helyzetben voltak, mint őék. - Számomra úgy tűnik, hogy ez az egész a pénzről szól, hiszen ezek a krízisközpontok gyermekenként kapnak állami támogatást, és a nevelőszülők is részesülnek ebben. Így nem meglepő, hogy vannak olyanok, akik ahelyett, hogy munkát vállalnának, inkább ebből próbálnak megélni.

Erikáék már több mint egy hónapja nem látták Aliciát, ami nagyon megviseli a családot. - A lányom közben visszaköltözött Magyarországra, mert attól tartott, hogy Alicia két éves testvérét is elveszik tőle, most meg ha akarna, sem tud látogatóba jönni, mert veszélyeztetett terhes, és nem engedik neki az utazást. Mi kétségbe vagyunk esve, de bízunk abban, hogy Aliciához legalább a férjem újra bemehet - jegyezte meg keserűen az asszony.

A gyámügy kiemelkedő szerepet játszik a családok életében, hiszen bizonyos esetekben szükség lehet arra, hogy a gyermeket eltávolítsák a problémás környezetből, ezzel biztosítva a megfelelő értelmi és érzelmi fejlődést. Ugyanakkor ott vagyunk mi is, akiknél csupán annyi történt, hogy a gyermek szórakoztató műsorokból származó, néha nevetséges fóbiákat említett, és ezt az iskolában a tanárok összekapcsolták a menstruációjával.

Kardos Erika hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos, hogy a nyilvánosság segítségével felhívja a figyelmet arra, különösen az Ausztriában élő magyar közösség számára, hogy az osztrák hatóságok bármilyen gyanú esetén akár el is vihetik a gyermeket. Elég, ha egy félreértett megjegyzés elhangzik, és máris bekövetkezhet a baj. Ezt követően pedig rendkívül nehéz lehet visszaszerezni a kicsit.

Related posts