Egyre gyakoribbá válnak a MÁV jegyellenőreivel szembeni támadások.

Rendszeresen, és a korábbiakhoz képest jóval nagyobb számban érték szóbeli vagy fizikai atrocitások az elmúlt két évben a MÁV-csoport által üzemeltetett vonalakon a munkájukat végző autóbusz-vezetőket, vasúti jegyvizsgálókat, HÉV járművezetőket, rendészeket.

A MÁV legfrissebb jelentése szerint az utóbbi két évben drámaian megnőtt a vasúttársaság közszolgáltatást végző munkatársai ellen irányuló támadások száma. 2023-ban már 78 esetben támadtak jegyvizsgálókra, míg 2024. december közepéig ez a szám 100-ra emelkedett. A leggyakoribb probléma az, hogy az agresszív utasok nemcsak szóbeli fenyegetésekkel próbálják megfélemlíteni a kollégákat, hanem sajnos tettlegességig is fajul a helyzet. Idén eddig 59 alkalommal fordult elő, hogy a konfliktusok erőszakos megnyilvánulásokhoz vezettek: az agresszív utasok megütötték, rugdosták, sőt, ököllel is bántalmazták a jegyvizsgálókat. Két esetben pedig olyan súlyos sérüléseket okoztak, amelyek 8 napon túl gyógyulnak. Ezen kívül, többször előfordult, hogy az ellenőröket leköpték vagy megdobálták, ami tovább fokozza a munkájuk során tapasztalt feszültséget és kockázatot.

A vonatokon egy esetben egy jegy nélküli agresszív utas bántalmazta társát, míg a vasúttársaság összesen 262 lopást jegyzett fel. Emellett idén egy alkalommal a MÁV-HÉV egyik járművezetője is támadás áldozatául esett, amikor egy utas megütötte a vállán.

A MÁV-HÉV adatai alapján idén a legtöbb atrocitás a Budapest és Gödöllő, illetve Csömör közti H8/H9-es vonalon történt, ezért ott jelentősen megnövelték a rendészek létszámát, több állomásra és megállóhelyre pedig térfigyelő kamerákat helyeztek ki, és további helyekre is telepítenek ilyeneket.

A MÁV ezúttal is hangsúlyozza: a közfeladatot ellátó munkavállalókkal szemben a tettleges bántalmazás bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, tette szabadságvesztést is vonhat maga után.

Related posts