Egy jószívű, ámde naiv lélek ül a vádlottak padján, akinek szándékai tiszták, de a világ kegyetlenségei között elveszett.

Schadl György Magyarország egyik legismertebb korrupciós perének elsőrendű vádlottja, akivel szemben jelenleg két ügyben folyik eljárás a Fővárosi Törvényszéken.

Nevetségesnek véli a rá irányuló vádakat. Schadl az idei év első bírósági meghallgatása után nyilatkozott az Indexnek.

Emlékezetes eseményekkel zárult 2021, amikor Schadl Györgyöt, feleségét és intézőjét a budapesti repülőtéren őrizetbe vették. Az ügy gyorsan bonyolultabbá vált, miután kiderült, hogy a végrehajtói kar elnökét korrupciós bűncselekménnyel gyanúsítják. Az ügyészség munkatársai Völner Pált is kihallgatták, aki az Igazságügyi Minisztérium államtitkára volt, és akinek befolyása volt a végrehajtói pozíciók kinevezésében. A vád szerint Schadl György segítséget kért tőle, amiért cserébe nem volt rest több millió forintot átadni a politikusnak. Az ügy előkészítő ülésén a vádhatóság képviselője bejelentette, hogy a 880 millió forintos korrupciós botrány miatt Schadl Györgyre tíz év börtönt kérnek. Az ügyészség emellett több vagyontárgy, köztük autók, hajók és egy kisrepülő lefoglalását indítványozta, valamint a végrehajtó pozícióját is felfüggesztették a jogerős ítéletig. Érdekes módon, Schadl a cégeit továbbra is birtokolja, és más üzletekben is részesedéseket szerzett, ami a helyzet bonyolultságát még inkább fokozza.

"A vádhatóság egy olyan bűncselekmény elkövetésével vádol, amire az elmúlt öt évben ezen az ügyön kívül nem volt példa Magyarországon" - nyilatkozta Schadl György, aki már az interjú elején leszögezte az Index újságírójának: úgy érzi, egyes ügyészek és a Nemzeti Védelmi Szolgálat egyes tagjainak célkeresztjében voltak, és kreált vádakkal akár olyan ügyeket is indíthattak volna ellene, hogy "kábítószerrel kereskedik vagy kavicsokkal dobál repülőgépeket". "Az ügy kezdetben titkosítva volt, a gyanúsítás elolvasását követően az ügyvédem csak annyit kérdezett tőlem, hogy ki akarja egy ekkora blődlivel levadászni ezt a Völner Pált, és annyit mondott, hogy te ebben csak egy statiszta vagy" - idézett fel egy korábbi beszélgetést a korrupcióval vádolt egykori végrehajtó.

A végrehajtói kar akkori elnökeként azt állítja: ő nem fogadott el a kinevezésért senkitől egyetlen fillért sem, legfeljebb arról lehetett szó, hogy "a kezdő végrehajtók mentoraként, azok kérésére", anyagi segítséget nyújtott az irodájuk beindításához. A segítség egyszerű "kölcsön" volt, amelyet a kezdőtökéhez, a havi fizetésekhez vagy akár a személyzet megtalálásához adott, amelyet a "mentoráltak" később az irodájuk jövedelméből törlesztettek. Schadl az interjúban arra célzott, hogy tulajdonképpen egy jószándékú balek volt, aki "egy életre megtanulta, hogy többet senkinek ne adjon kölcsön, akkor sem, ha arról szerződést sem kell kötniük, mert azt a jogszabály nem írja elő."

Szerinte abszurd vád, hogy Völner Pált megkente volna a kinevezések ügyében, hiszen a végrehajtókkal kapcsolatos döntésekért nem ő, hanem Vízkelety Mariann volt a felelős. Vízkelety korábban az Igazságügyi Minisztériumban dolgozott igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkárként, és ő látta el a miniszter nevében a végrehajtók kinevezését. Az egykori államtitkár tanúkénti meghallgatását Völner Pál védője többször kérte, de sem a nyomozás, sem a bizonyítási eljárás során nem került sor rá, ráadásul Vízkelety Mariann tavaly elhunyt. "Nem engem akartak eltávolítani a sakktábláról, csupán egy járulékos veszteség vagyok. Az eljáró ügyész is csak egy porszem, akinek van egy felettese, aki magasabb szinten kapott utasítást, hogy ezt az ügyet végig kell vinni velünk szemben" – nyilatkozta. Hozzátette, hogy szerinte az ügyészség a dominó-elmélet érvényesülésére számított: ő maga feldobja Völner Pált, hogy elkerülje a felelősségre vonást, majd Völner másokra terhelhet terhelő információkat az alku keretein belül. Ám eddig egyikük sem tett ilyet, sem a nyomozás alatt, sem a tárgyalóteremben. Ennek ellenére Schadl nem gondolja, hogy még valakinek helye lenne a vádlottak padján, viszont továbbra is értetlenül áll az előtt, hogy nekik miért kell ott ülniük.

Schadl György és Völner Pál ügye január 28-án újabb fordulóponthoz érkezik a Fővárosi Törvényszéken, ahol a tanúk meghallgatása továbbra is középpontban áll.

Related posts