Donald Trump bejelentette, hogy február 4-től az Egyesült Államok új vámokat vezet be Mexikóval, Kanadával és Kínával szemben, amelyeket már korábban bejelentettek.

Az Egyesült Államok február 4-től, keddi naptól kezdődően, életbe lépteti a Mexikóval, Kanadával és Kínával szemben korábban bejelentett vámintézkedéseket - derül ki Donald Trump elnök szombaton, helyi idő szerint kibocsátott rendeletéből.
Kanada és Mexikó esetében a vám mértéke 25 százalék, a Kínából érkező áruk után 10 százalék, ami minden korábban már létező vám és illeték mellett értendő - közölte az elnök. A vámok minden, az intézkedésben szereplő országból érkező árura vonatkoznak.
Egyedül a Kanadából származó energia élvez kivételt, mivel az energiahordozókra vonatkozó vám mértéke kedvezményes, mindössze 10 százalék. Az Egyesült Államok naponta körülbelül 4-4,5 millió hordó nyers kőolajat importál Kanadából, és földgázfogyasztásának körülbelül 9 százaléka származik északi szomszédjától.
Donald Trump rendelete értelmében Kanada és Mexikó esetében sürgős intézkedésekre van szükség, mivel az Egyesült Államokba irányuló illegális migráció és kábítószer-csempészet elleni fellépés elégtelennek bizonyult. Az elnök különösen kiemelte Kína szerepét, mondván, hogy a kelet-ázsiai ország hatóságai nem tesznek eleget a fentanil kereskedelme elleni küzdelemben, amely jelentős mennyiségben érkezik az Egyesült Államokba, és túlnyomórészt kínai forrásból származik. A jogszabályt a "rendkívüli fenyegetés" válaszlépéseként fogalmazták meg, amelyet az illegális bevándorlók és a halálos kábítószerek, köztük a fentanil, képviselnek, és amely nemzeti vészhelyzetet teremtett. A rendeletben Washington határozottan vádolja Mexikó kormányát, hogy együttműködik a kábítószerkartellekkel, ezzel is súlyosbítva a helyzetet.
Az amerikai vámintézkedések hatására Mexikó és Kanada is bejelentette, hogy viszontvámokat vezet be.
Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke, szombati nyilatkozatában bejelentette, hogy körülbelül 155 milliárd dollár értékű amerikai termékre 25 százalékos vámot fognak kivetni.
Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke, legutóbbi nyilatkozatában határozottan elutasította az amerikai elnök azon állítását, miszerint a kábítószerkartellek és a mexikói kormány között titkos összejátszás zajlana. Sheinbaum hangsúlyozta, hogy a drogkereskedelem elleni hatékony harc érdekében a két ország közötti kölcsönös együttműködés elengedhetetlen.