Természetesen! A "csökkent" kifejezés helyett használhatunk más szavakat vagy kifejezéseket, amelyek hasonló jelentést hordoznak. Például: - "lecsökkent" - "minimalizált" - "csökkentett" - "redukált" - "fokozatosan csökkent" - "alacsonyabb szintre került

Modern öntözőrendszerekre és megbízható támogatási lehetőségekre van szükség.

Románia a mezőgazdasági termelékenység terén az Európai Unió tagállamai között az utolsó helyen áll, és a legfrissebb Eurostat adatok szerint 2024-ben 17%-os visszaesést mutatott. A termelékenység drámai csökkenése elsősorban az aszály okozta károkra vezethető vissza, amelyekkel a Mezőgazdasági Minisztérium küzdelme nehézkesnek bizonyult – mondta Magyar Lóránd parlamenti képviselő, aki hangsúlyozta, hogy az aszály következményeinek kezeléséhez elengedhetetlen az öntözőrendszerek kiépítése és modernizálása, ám ez a folyamat sajnos rendkívül lassan halad előre.

A termelékenység fajsúlyos visszaesése azonban nem eredményezett kiugró áremelkedéseket, összességében mindössze 1,6%-kal nőtt a mezőgazdasági termékek ára, bár a zöldségek, gyümölcsök és a marhahús esetében nagyobb árnövekedés volt megfigyelhető 2024-ben. Az európai uniós finanszírozások viszont tudják stabilizálni az élelmiszerárakat mind Romániában, mind az EU-n belül, emelte ki Magyar Lóránd. Továbbá az input termékek ára is stabilizálódott 2024-ben, bár jóval magasabb szinten van, mint például 2021-ben, az orosz agresszió előtt.

Az idei év termelési hatékonyságát jelentős mértékben befolyásolja az időjárás alakulása. A szakpolitikus kiemelte, hogy a tavalyi évhez hasonló körülményekre lehet számítani, de a termelékenység javulása az időjárás kedvező alakulásától függ.

Az időjárás mellett a mezőgazdasági ágazat számára kulcsfontosságú az előreláthatóság. A különböző szegmensekhez érkező támogatásoknak nem szabad eseti jellegűnek lenniük, mivel ez nem biztosítja a román mezőgazdaság fejlődését – hangsúlyozta a képviselő.

A mezőgazdaság fellendítésére pedig hangsúlyt kellene fektessen a kormányzat, hiszen, ha kedvező az időjárás, és megfelelőek a támogatási lehetőségek, akkor a mezőgazdaság nagyon sokat tud hozni a nemzeti összjövedelembe, fogalmazott Könczei Csaba parlamenti képviselő, szakpolitikus, aki azt is nyomatékosította, hogy ez a hozam idén nagyon elkelne Romániának.

A képviselő lapunknak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az Európai Unión belül Románia rendelkezik a legtöbb gazdával, ami azt jelenti, hogy az országban számos kis- és közepes méretű gazdaság működik. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a hatékonyság és a termelékenység, különösen a kisebb gazdák esetében, nem éri el az optimális szintet. Emellett rámutatott, hogy az aszálykárok elleni védekezés is sokkal nehezebb számukra. Könczei Csaba a termelékenységi előrejelzéseket illetően elmondta, hogy érdemes megvárni a tél végéig, mielőtt végleges következtetéseket vonnánk le. Úgy véli, a gazdák a tavalyi évhez képest talán egy kicsit optimistábbak lehetnek, ám a tél végi és a tavaszi időszak alakulása kulcsfontosságú lesz a jövőbeli kilátások szempontjából.

Related posts