Bulgária januárra készen áll az euró bevezetésére – jelentette be az ország központi bankja.

Bulgária januárra teljesíti az euróövezethez való csatlakozás követelményeit, a végső döntést a politikusoknak kell meghozniuk - mondta Dimitar Radev, a Bolgár Nemzeti Bank (BNB) kormányzója.
A bolgár jegybank legfrissebb adatai szerint az infláció januárra olyan szintre csökken, amely lehetővé teszi az euró bevezetését az országban. Ez a fejlődés megnyitja az utat Bulgária számára, hogy 2026. január 1-jén bevezesse az eurót – számolt be róla az Euractiv.
"A politikai vezetők felelőssége, hogy garantálják az Európai Tanács végső döntésének megszületését 2025-re. Az euró bevezetésének konkrét időpontja általában hat hónappal követi ezt a fontos döntést" - nyilatkozta Radev.
Bár az euróövezethez való csatlakozás technikai háttér már adott, Radev figyelmeztetett, hogy "a lehetőség ajtaja hamarosan bezárulhat".
"Bulgária pénzügyi, informatikai, számviteli és statisztikai rendszerei maradéktalanul felkészültek az euróövezeti tranzakciókra. A valutaváltások lebonyolítására is készen állunk. Már négy éve állítunk elő euróbankjegyeket, és jelenleg a bolgár euróérmék tesztelésén dolgozunk" - tette hozzá.
Bulgária sikeresen megfékezte az inflációt, de a költségvetési hiány komoly kihívást jelent - írja a brüsszeli lap. A pénzügyminisztérium augusztus óta 9 milliárd eurós költségvetési hiányról számolt be, ami az Euractiv szerint a GDP mintegy 8%-ának felel meg.
A költségvetési hiány a nyugdíjak, a katonai és rendőrségi juttatások, valamint más állami kötelezettségek finanszírozására szánt kiadások növekedésének következményeként alakult ki. Az ügyvezető kormány 3%-os hiány mellett próbál kiegyensúlyozott költségvetést megvalósítani, amelyhez azonban lényeges bevételnövekedés lenne szükséges.
Bulgária európai orientációval rendelkező politikai vezetői a schengeni övezethez és az euróövezethez való csatlakozást egy fontos geopolitikai mérföldkőként értékelik. Céljuk, hogy a legnagyobb oroszbarát közvéleménnyel rendelkező uniós tagállamot határozottan a nyugati befolyási zónába integrálják - értesülhetünk az Euractiv jelentéséből.
A legutóbbi közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy a lakosság véleménye az euró bevezetéséről továbbra is megosztott.