Budapest Pride: Milyen eltérések vannak az önkormányzati események és a rendőrség által bejelentett gyűlések között?
Nemazalányt három nővel csalta meg VV Barna: az Exek csatájában máris rámozdult egy csinos színésznőre - videón az első csók
Feszültségek és viták kavarognak a szombatra tervezett Budapest Pride kapcsán. Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy június 28-án önkormányzati eseményként valósítják meg a Budapest Büszkeség rendezvényt, amely a Városháza Parkból fog elindulni. Az esemény természeténél fogva nem került bejelentésre a rendőrségnél, ennek ellenére a hatóság gyűlésként értelmezte, és a gyülekezési törvényre hivatkozva megtiltotta a rendezvényt. Gergely azonban kitart amellett, hogy mivel az esemény önkormányzati jellegű, a rendőrségnek nincs jogi felhatalmazása annak betiltására.
"Fontos, hogy tudd: a Budapesti Büszkeség Menet, más néven Budapest Pride, egy önkormányzati esemény. Ezért nem érvényesek rá azok a jogszabályi korlátozások, amelyekről a rendőrséget vagy a Fidesz politikusaitól hallhatsz. Teljes nyugalommal részt vehetsz ezen a rendezvényen, és bátran kiállhatsz mások biztonsága és szabadsága mellett is" - hangsúlyozta a főpolgármester a hétfő esti videóban.
Az önkormányzati rendezvények és a gyűlések kereteit jogszabályok határozzák meg.
A gyűlés olyan nyilvános esemény, amely legalább két résztvevő jelenlétével valósul meg, és célja a közügyekkel kapcsolatos vélemények kifejezése. Ezt a rendezvényt a 2018-as gyülekezési jogi törvény keretein belül tartják.
Bár nagyon sok rendezvényre gyűlésként hivatkozunk a köznyelvben, de ezek nem mind tartoznak az említett törvény hatálya alá, mert nem a békés gyülekezéshez való alapjog célját, a közügyek nyilvános megvitatását szolgálják. Ilyenek például a vallási körmenetek, utcabálok és egyéb kulturális rendezvények is.
Ez a különbség kiemelkedően fontos, mivel a gyűlések esetében a szervezők kötelesek értesíteni a rendőrséget. A rendőrség, mint a gyülekezési hatóság, a gyülekezési törvényre hivatkozva jogában áll megtiltani a bejelentett eseményeket. Ezzel szemben a kulturális rendezvényeknél a rendőrségnek nincs beleszólása, hiszen ezek lebonyolítását az önkormányzat hagyja jóvá, így nem áll módjában megakadályozni azokat a közterületeken.
Amennyiben Budapest önkormányzata úgy dönt, hogy a Pride-ot hivatalos rendezvényként megszervezi, várhatóan a zenés és táncos események közé fogják sorolni, tekintettel a vonatkozó kormányrendelet rendelkezéseire. Az engedélyezési folyamat a főváros területén a főjegyző hatáskörébe tartozik.
A két rendezvénytípus közötti lényegi eltérés abban rejlik, hogy a közügyekkel kapcsolatos véleménynyilvánítás jelenléte esetén a gyülekezési törvény hatálya kiterjed rá. Ezzel szemben, ahogy korábban már említettük, a vonatkozó jogszabály értelmében önkormányzat nem lehet a demonstráció szervezője.
Ahogy azt korábban a Blikk is említette, a rendőrség a szombati eseményt gyűlésnek minősíti. Az ő értelmezésük szerint az esemény alapvető jellege miatt a gyülekezési törvény hatálya alá esik, mivel nyilvános, közterületen zajló véleménynyilvánításról van szó, amely közügyet érint.
A tiltóhatározat indoklása szerint a szervezők érvelése, mely szerint a tervezett felvonulás nem a Budapest Pride része, és hogy sem kamionok, sem táncosok nem lesznek jelen, nem elég meggyőző. Céljuk csupán annyi lenne, hogy "a nemzet fővárosa szabad legyen". A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) azonban úgy véli, hogy ez a kijelentés ellentmond a korábban tett bejelentéseknek, és felveti a megtévesztés gyanúját a közigazgatási eljárásra vonatkozó törvény értelmében.
"A rendezvény lényegét nem csupán a hivatalos elnevezés vagy az alkalmazott eljárások keretei határozzák meg, hanem az azok során elhangzott nyilvános megszólalások és üzenetek révén kiderülő szándék és a valós társadalmi szerep." - olvasható a közleményben.
A helyzetet tovább árnyalja Orbán Viktor miniszterelnök néhány héttel ezelőtt, zártkörű rendezvény keretein belül elmondott beszéde. Ebben kifejtette, hogy a Pride felvonulást azért szüntették meg, mert nem csupán véleménynyilvánító esemény, hanem inkább egyfajta parádé.