Bozóki: A magyar közösség történetének legnagyobb árulása van kibontakozóban!

Február 11-én Pásztor Bálint, a VMSZ (Vučić Magyarjai Szövetsége) elnöke, továbbra is folytatta vitatható szereplését a Szabadkai Magyar Rádió (SZMR) Napindító című műsorában. A műsor, amelyet apjától örökölt, a tisztességes újságírás alapelveit figyelmen kívül hagyva biztosít számára teret, hogy magyar nyelven hirdesse Aleksandar Vučić, a szerb nacionalista elnök, egyre inkább megkérdőjelezhető elképzeléseit és lépéseit. A SZMR vezetősége számára elérkezett az idő, hogy lépjen, és vagy megszüntesse a kispásztor által monopolizált műsort, vagy biztosítson lehetőséget más közéleti szereplőknek is, hogy kifejthessék véleményüket.
A demonstrálók minden igénye valóra vált, sőt, a kormány is megbukott. Most ideje lenne visszatérni a megszokott kerékvágásba, mert ha nem így teszünk, az akár az iskolaév biztonságát is fenyegetheti – figyelmeztetett burkolt utalásokkal a dinasztiás pártvezető.
A követelések azonban nem valósultak meg, amit Ana Brnabić is megerősített, hiszen a törvény módosítása még előttünk áll, hogy lehetővé tegyék az egyik kért intézkedés végrehajtását. Vajon Pásztort nem tájékoztatták a koalíciós partnerei?
Vajdaság Szerbia részét képezi, és a jövőben is így marad - ezzel a határozott üzenettel indított kampányt a szerb elnök a tartományban. Pásztor Bálint erre reagálva megjegyezte, hogy a Vajdasággal kapcsolatos kérdések időről időre mindig napirendre kerülnek, ám a VMSZ véleménye e téren világos és változatlan. A tüntetők nemcsak négy konkrét követelésük teljesítését érték el, hanem a kormány is megbukott a nyomásuk alatt. Most már itt az ideje, hogy visszatérjünk a megszokott kerékvágásba - emelte ki Pásztor.
Melyik pályára terelődött az a kerék, amely nemrégiben Vučić elnök járművéből kiszakadt? - teszi fel a kérdést a kíváncsi olvasó.
Az egyetemi hallgatók követeléseinek teljesítése érdekében február 9-én, Újvidéken, 14 órakor három útkereszteződést zártak le. A résztvevők az aszfaltra ezt a figyelemfelkeltő üzenetet írták: "100 nap - nulla válasz". Felhívták a közvéleményt, hogy február 15-én csatlakozzanak a "nagy demonstrációhoz" Kragujevacban. A blokád során nemcsak az egyetemisták és a helyi polgárok vettek részt, hanem traktorokkal érkező földművesek és motorosok is csatlakoztak a megmozduláshoz, kifejezve szolidaritásukat a követelések iránt.
Pásztor és csapata nem fogja fel: A "normális kerékvágásba" való visszatérés addig elérhetetlen, amíg az egyetemi hallgatók által irányított tömegek igényei nem kerülnek kielégítésre!
Szerbiában lavinaként terjed a felszabadulás iránti vágy, ami a jelenlegi törvénytelen állapotokat el fogja sodorni. Az állami intézmények el kell, hogy kezdjenek (törvényesen) működni, a felelősöket börtönbe kell zárni, meg kell szüntetni az agymosó médiasötétséget, jogállamot kell kiépíteni, felszámolni az elterjedt korrupciót, a protekcionizmust és a felelőtlenséget!
"A kormány is megbukott" - mondja Pásztor, de azt nem említette, hogy Miloš Vučević kormányfő és a Szerb Haladó Párt elnöke éppen úgy tesz, mintha misem történt volna, pedig bejárta az országot az a fotó, ahol baráti egyetértésben áll a baseball-ütős fiúval, akit súlyos testi sértésért tartóztattak le. Ilyen az ő baráti és koalíciós körük!
Vučević február 11-én a pártja szabadkai városi bizottságának vendége volt, ahol lehetőséget kapott, hogy kifejezze véleményét a jelenlegi politikai helyzetről. Kijelentette, hogy "piszkos kampány folyik Aleksandar Vučić elnök ellen", és felhívta a párttagokat, hogy február 15-én Szávaszentdemeteren [Sremska Mitrovicán] demonstrálják, hogy Szerbia egy szabadságra vágyó ország.
Vučić elnök azon a napon tett bejelentést, amikor Sremska Mitrovica városában ünnepelték a Sretenje (Gyertyaszentelő Boldogasszony) napját, amely egyúttal Szerbia államiságának ünnepe is. Az elnök kijelentette, hogy "kihirdeti a Vajdaság Szerbiában kiáltványt". Eredetileg arra készült, hogy a lázadó Újvidékre szervezett mítinget hívja össze, de végül ezt a lépést nem vállalta be.
A Pink Televízióban február 10-én tett látogatása során Vučić kijelentette, hogy a VMSZ-szel, amely a Szerb Haladó Párt koalíciós partnere, egyeztetni fognak. Céljuk az, hogy felmérjék, mit szeretnének ők hozzátenni vagy eltávolítani a kiáltvány szövegéből.
A VMSZ kiemelten támogatja Vajdaság autonómiájának kiterjesztését, amelynek célja, hogy a tartomány fejlett, demokratikus és decentralizált eurórégióvá váljon. A párt célja, hogy Vajdaság alkotmányos helyzetén olyan módosításokat eszközöljenek, amelyek lehetővé teszik a helyi polgárok számára, hogy önállóan kezeljék az itt előállított javakat, valamint a befizetett adókat és járulékokat. A hatalmi struktúrák többségét a helyi önkormányzatok és a tartományi törvények keretein belül szabályozzák, biztosítva az ehhez szükséges önálló bevételek forrásait - olvasható a VMSZ 2004-es programjában, amely a párt hivatalos weboldalán található.
A program célja valójában Vajdaság 1974-es alkotmányos státuszának helyreállítása. Azonban a VMSZ a korábbi elnök, Pásztor István vezetése alatt eltért ettől az iránytól.
A párt képviselői 2018. június 19-én megszavazták a tartományi képviselőház határozatát, amely alapján november 25-ét Vajdaság napjaként ünnepeljük. Ezen a napon, 1918-ban, Szerbiához csatolták a Délvidéket, ami fontos mérföldkő volt a térség történetében. Emellett május 15-e is kiemelt jelentőséget nyert, hiszen 1848-ban ezen a napon hirdették ki a Szerb Vajdaságot a karlócai népgyűlést követően, amely szintén meghatározó esemény volt a vajdasági identitás szempontjából.
A Vučić-féle Vajdaság-deklarációra utalva jelent(h)ette ki Pásztor Bálint a SZMR-ben: "Mi mindig azt mondtuk, a történelmi VMDK-tól kezdve a VMSZ-en keresztül mindenki más is, hogy az, hogy Vajdaság Szerbia része, egy adottság, és mi azért küzdünk, hogy Vajdaságnak Szerbián belül minél szélesebb körű autonómiája legyen". De vajon küzdött-e ezért? És vajon a partnerek szombati kiáltványa is erről szól majd?
Nyilvánvaló, hogy Vučić nyilatkozata a tiltakozásokkal kapcsolatosan nem más, mint figyelemelterelő taktika. De vajon mi lesz ennek a következménye a VMSZ számára? Érdemes megemlíteni, hogy a február 12-én történt, 15 személyt érintő hivatali visszaélés gyanújával végrehajtott letartóztatások is megtévesztőek lehetnek. Miért éppen most, öt évvel a problémák kirobbanása után történik mindez?
A Deklarációval kapcsolatosan a belgrádi Danas napilap azt írja, hogy "Koszovó nincs többé, hát új ellenség kell".
- (Vučić) mindenkit, aki részt vesz a lázadásban, megvádolt, hogy a végső céljuk Vajdaság elszakítása, a szeparatizmus, a háborús összetűzések, ezzel szemben ő az egyedüli, aki az államot egészben tudja tartani, függetlenül a ténytől, hogy Koszovó éppen az ő uralkodása alatt nyerte el a függetlenségét".
A lapnak megszólalók arra figyelmeztettek, hogy a nacionalista politika, amelynek Vučić három évtizede aktív résztvevője, éppen az ország széthullásához vezetett.
A belgrádi Vreme hetilap által megkérdezett véleményformálók egyetértenek abban, hogy "a Vajdaságra vonatkozó népi deklaráció Aleksandar Vučić újabb, problematikus próbálkozása, amely az árulók és a patrióták/hazafiak kategóriákba való sorolással kívánja elterelni a figyelmet a polgári lázadás valódi okairól".
A Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaságban Vajdaság és Koszovó autonómiájának megszüntetése a híres joghurt- vagy bürokráciaellenes forradalom következményeként történt, amely 1988. október 5-én érte el csúcspontját Vajdaság területén. E forradalom során a politikai változások szele fújni kezdett, és a helyi autonómiák sorsa drámai fordulatot vett.
Szerbia 1974. évi alkotmányának 1989. március 28-i módosításával (a IX-től a XLIX-ig terjedő függelékek) és a Szerbiai Képviselőház által 1990. szeptember 28-án elfogadott alkotmányával Vajdaság elveszítette addigi státusát, alkotmányos jogait (alapvető okmánya statútumra szűkült, az autonómiája pedig nagymértékben csökkent).
Aleksandar Vučić látszólag figyelmen kívül hagyja, vagy talán nem is kíván tudomást venni arról, hogy az 1992-es londoni Jugoszlávia Békekonferencián számos fontos dokumentumot fogadtak el, amelyek a volt jugoszláviai válság tartós megoldásának alapjait képezték. Ezen iratok hitelesítése minden részvevő aláírásával történt, ami megkérdőjelezhetetlen garanciát nyújtott a béke és a stabilitás érdekében.
Szerbia és Montenegró, egyebek között, kötelezettséget vállaltak, hogy "Koszovó és Vajdaság polgárainak visszaadnak minden polgári és alkotmányos jogot és Sandžak lakosai számára biztosítják a polgári jogok tiszteletben tartását". Ez azonban mindeddig nem történt meg! Vučić most még a tartomány jelenlegi (kvázi) autonómiáját is meg akarja szüntetni! Újabb uszításokkal feszültséget akar gerjeszteni! Vajon a VMSZ tagsága és a vajdasági magyar közösség még ezt a keserű pirulát is képes lenyelni?!
Pásztor Bálint kutyaszorítóba került, az apja által elkövetett árulás következményei beérnek, Vučić szerb önkényúr bukásával a pásztorvilágnak is befellegzett.
Amennyiben a VMSZ-elnök támogatja Vučić nacionalista deklarációját - aminek ki nem nyilvánított célja a "szerb világ" továbbépítése - az a magyar közösség elárulásáról szóló nyilatkozat lesz! Ha pedig nem támogatja, akkor Vučićtyal szemben találja magát. Itt a vége!