Böszörményi-Nagy Gergely nem jelent meg a nyilvános tárgyaláson, amit követően a MOME diákjai vörös festékkel borították be az egyetem falait.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 100-200 hallgatója délután nyilvános eseményre várta az egyetem fölött álló kuratórium elnökét, de Böszörményi-Nagy Gergely nem jelent meg az egyetem Zugligeti úti campusán - írja a Telex.

Az utóbbi hetekben zajló egyetemi demonstrációkat irányító, lelkes és nemrég diplomát szerzett hallgatók csoportja, a MOME Front, felkérte Böszörményi-Nagyot, hogy vállalja elkötelezettségét az egyetemi autonómia alapelvei mellett. Kérik, hogy hitelesítse azt a három követelést, amelyet összesen 624 aktív hallgató, 61 oktató és 548 egykori hallgató írt alá.

A MOME Front a hétvégéig nem kapott választ a meghívásra Böszörményi-Nagytól, aki a hétvégén maga is kezdeményezett egy saját közösségi szerződést a hallgatók felé, de az álláspontok ezzel sem közeledtek egymáshoz. "A MOME Front álláspontja szerint ez ismét egy kitérő gesztus. Ebben a formában megint egy felülről megalkotott struktúrába léphet az egyetem közössége ahelyett, hogy maga jelölhetné ki saját útját. Az autonómia alapgondolata tehát ismét sérül" - írták.

14 órakor a MOME hallgatói egy 60 percről induló, visszaszámláló órát vetítettek az egyetem falára, ennyi időt adva Böszörményi-Nagynak, majd az idő leteltekor a hallgatók sorra aláírták az egyetem polgárságával kötött "társadalmi szerződést", majd bekeretezve kitették a fehér falra, amit ezután vörös festékkel festettek tele tenyérlenyomatokkal, Bauhaus-logókkal és MOME Front feliratokkal.

A MOME az ország egyik úttörő modellváltó egyeteme, amelynek nemrégiben bekövetkezett válsága rávilágított arra, milyen kockázatokkal járhat egy túlzottan ambiciózus vezetés, amely a kormányzat irányába igyekszik bizonyítani. 2023-ban a kuratórium Koós Pált nevezte ki rektornak, habár a szenátus Vargha Balázs, a Média Intézet vezetőjét javasolta helyette. Az egyetem irányítása ellen tiltakozó MOME Front tagjai az első követelésüként Koós távozását fogalmazták meg. A rektor azóta lemondott, azonban a honlapjukon további követeléseket is közzétettek, amelyekhez egy visszaszámlálót csatoltak. Jelenleg még kérdéses, mi fog történni, amikor a határidő lejár.

Az egyetemi közegben elterjedt vélekedés, hogy az intézmény irányítása valójában Böszörményi-Nagy kezében összpontosul, aki a Fidesz környezetében építette fel magát mint dizájn- és innovációs szakember. Jelenleg a vo­natkozó hatalmat szinte kizárólagosan gyakorolja, így egyfajta egyszemélyes vezetési modellt alakított ki az intézmény keretein belül.

Related posts