Az Európai Parlament is részt vesz hazánk ellen indított jogi eljárásban.

A jogi bozottsága megszavazta. A zárt ajtók mögött történő szavazáson állítólag 19 támogatás mellett mindössze egy tartózkodás és egy ellenszavazat volt.
Kedden az Európai Parlament jogi szakbizottságának ülése keretében megszületett a döntés, miszerint az EP is részt vesz az Európai Unió Bíróságán folyó perben, amelyet az Európai Bizottság indított Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény kapcsán. A politikai szándék már korábban körvonalazódott, most pedig a szakbizottság formálisan is támogatta a részvételt. A Népszava értesülései szerint a zárt ajtók mögött lebonyolított szavazáson 19 képviselő szavazott igennel, míg egy tartózkodott, és egyetlen képviselő voksolt ellene.
A per elindításának hátterében az áll, hogy az Európai Bizottság megítélése szerint a szuverenitásvédelmi törvény ellentétes az uniós jogszabályokkal. Ez a lépés a kötelezettségszegési eljárás végső fázisát jelenti, miután a Bizottság már hónapokkal a 2023 végén életbe lépett törvény elfogadása után kifejezte aggályait. Mivel Magyarország nem reagált érdemben a Bizottság észrevételeire, az ügy bírósági útra terelődött. A magyar kormány azzal védekezik, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal célja az ország védelme a külföldi befolyásokkal szemben. Ugyanakkor a Lánczi Tamás által irányított hivatal eddigi tevékenysége során főként civil szervezetek és újságírók ellen lépett fel, hivatkozva a szuverenitás védelmére.
A Bizottság, valamint az Európai Parlament álláspontja szerint aggályos, hogy a Hivatal tevékenységei nagymértékben mentesülnek a bírósági felülvizsgálat alól. Továbbá, a törvény úgy tűnik, hogy ellentétes érdekeket állít szembe egymással, megkülönböztetve a magyar és a nem magyar tevékenységeket. Ez a megkülönböztetés ellentétes az európai szintű hátrányos megkülönböztetés tilalmával, amely alapvető érték, amelyet az Európai Parlament szeretne megerősíteni. Ahhoz, hogy az Európai Parlament jogi állásfoglalóként fellépjen a Bizottság támogatásával, szükséges, hogy az EP elnöke megbízza az Európai Parlament jogi szakértőit - olvasható a Népszavában.