Egyik politikai erő azt tervezi, hogy az RMDSZ-t is integrálja a következő román kormányba.

Elena Lasconi, az USR elnöke úgy véli, hogy a parlamenti választások következtében egy Európa-párti nemzeti egységkormány kialakítása lenne szükséges. Szerinte ebbe a koalícióba a PSD, a PNL és az RMDSZ is bele kellene, hogy tartozzon, mivel a szélsőjobboldali pártok erősödése miatt más módon nem biztosítható a parlamenti többség.

Az USR pártszékházában rendezett sajtótájékoztatón Elena Lasconi, a párt elnöke, izgalmas javaslattal állt elő: egy "Európa-párti, nemzeti egységkormány" létrehozását szorgalmazta. Lasconi hangsúlyozta, hogy ennek a kormánynak nemcsak a jelenlegi szociálpopulista PSD és a jobbközép-liberális PNL pártokat kellene magában foglalnia, hanem az USR-t is, valamint a magyar kisebbség politikai érdekeit képviselő RMDSZ-t. A javaslat részleteiről az Agerpres román hírügynökség számolt be.

Lasconi csakúgy, mint a parlamenti választás előtt, ezúttal is hangsúlyozta, hogy a mostani politikai helyzetben nem a pártok vagy a jelöltek fontosak, hanem az ország érdekei.

Fontos, hogy félre tegyük a hiúságunkat, és nagyra értékeljük partnereinket. Én személyesen tisztelem őket, ezért kész vagyok mindegyikükkel tárgyalni, hiszen ők képviselik az emberek érdekeit.

Lasconi, aki az elnökválasztás második fordulójába jutott, hangsúlyozta, hogy Románia számára a legideálisabb megoldás egy "Európa-párti nemzeti egységkormány" lenne. E kormányban a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ tagjai vállalnák a közös munkát. Érvelése szerint a választók ezzel a döntéssel fejezték ki akaratukat.

A pártelnök eddig még nem osztotta meg a részleteket ezzel kapcsolatban, és a kérdésre, hogy ki lenne a miniszterelnöke egy ilyen balközéptől jobbközépig terjedő kormánynak, csupán annyit mondott, hogy erről még egyeztetések folynak. Lasconi véleménye szerint azonban nem valószínű, hogy a következő román kormányfőt a PNL jelölné, mivel ő nem tartja valószínűnek, hogy technokrata vagy PSD-s politikust választanának a posztra.

Az USR elnökjelöltje úgy véli, hogy a PSD-nek érdemes lenne mögé állnia, hiszen ez már önmagában is aktiválhatná a párt teljes működését.

A december 1-jei román parlamenti választás eredményei alapján a PSD párt diadalmaskodott, ám az eddigi PSD-PNL koalíció elveszítette parlamenti többségét. Ez a szélsőjobboldali erők felerősödésének következményeként alakult ki Romániában. A második helyezett AUR párt mellett két, az AUR-ból kivált szélsőjobboldali alakulat, az SOS Románia és a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a parlamentbe. E hármas összesen több mint 30 százalékos támogatottságot szerzett a választások során.

Bár valószínűtlen, hogy kormányt tudnának formálni, ez mégis jelentősen megnehezíti a többi párt számára a kormányalakítás folyamatát. A parlamenti többség gyakorlatilag csak a Lasconi által javasolt PSD-PNL-USR-RMDSZ koalíció számára lenne elérhető.

Eddig Lasconin kívül senki sem vállalta fel nyilvánosan ezt az elképzelést. Marcel Ciolacu, a jelenlegi miniszterelnök, még a parlamenti választásokat megelőzően utalt arra, hogy nem zárja ki egy PSD-PNL-USR koalíció lehetőségét, amelyre már volt példa a múltban. Az RMDSZ-ről azonban akkor még nem esett szó. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az Indexnek nyilatkozva megemlítette, hogy a tárgyalások csak most kezdődnek, de előbb szeretné megvárni az elnökválasztás második fordulóját.

A román választási szuperév december 8-án, vasárnap zárul a második elnökválasztási fordulóval. Ezen a választáson Lasconi mellett a vasgárdista nézetei miatt az AUR-ból kizárt szélsőjobboldali Calin Georgescu is ringbe száll. Kelemen arra ösztönzi a magyar közösséget, hogy támogassák Lasconit, hangsúlyozva, hogy pártja sosem állt egy szélsőséges vagy radikális politikai irányzat mögött.

Related posts