A főváros nem tud rezsitámogatást nyújtani azoknak, akik januártól kezdődően igénylik.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója hétfőn Substack-oldalán osztotta meg gondolatait a januári közgyűlést követő károk felméréséről és helyreállítási folyamatáról, amire a Magyar Hang figyelt fel.

Kiss a károk között kiemelte a főváros lakásrezsi támogatási programjának helyzetét, amely januártól megváltozott. A támogatási kérelmek elbírálása immár lehetetlenné vált, és a szociális támogatási program megvalósítása is megrekedt. Ez azt jelenti, hogy akik idén januártól kérik a támogatást, azok nem számíthatnak rezsitámogatásra a fővárostól. A főigazgató hangsúlyozta, hogy sürgősen döntést kellett volna hozni erről a múlt szerdai közgyűlésen, és a hiányzó döntés nem pótolható a két ülés közötti jogkör keretein belül, mivel a törvény értelmében a közgyűlés kizárólagos jogkörébe tartozik. Ennek következményeként, bár a 2025-ös költségvetés tartalmazza a Fővárosi Lakásrezsi Támogatási Program finanszírozását, a kapcsolódó konkrét szerződés hiánya miatt az érintetteknek nem tudnak támogatást nyújtani.

A politikai vezető rávilágított, hogy a január végi közgyűlés szavazásain 33 képviselő tartózkodott, így ahhoz, hogy bármely előterjesztést elfogadjanak, minimum 17 igen szavazatra lett volna szükség.

A szavazások során a Tisza párt frakciójának 10 képviselője a voksolások 95%-ában jelen volt, ám egyetlen gombnyomással sem élt. Ezzel világossá vált, hogy csupán azok a javaslatok juthatnak át, melyek mögött a Fidesz-frakció biztos támogatása áll. Ha a Tisza-frakció eltérő taktikát választott volna, például elhagyja a termet a szavazások idejére, vagy legalábbis nem tartózkodik ott, amikor a javaslatokra szavaztak volna, akkor nem 17 előterjesztés maradt volna el a szükséges szavazatszám hiánya miatt, hanem csupán egy, a 2024. évi költségvetés technikai módosítása, ami elengedhetetlen a jövő évi költségvetés zárszámadásához és a beszámolók előkészítéséhez. Ezen kívül még három másik javaslat sorsa is megkérdőjeleződött volna a támogatók hiánya miatt – tette hozzá.

Kiss Ambrus említést tett más, sürgetőbb döntésekről is, amelyek elfogadása jelentős előnyöket hozhatott volna.

A kulturális intézmények és a fővárosi színházak támogatásával kapcsolatos döntések nem nyerték el a szükséges jóváhagyást, így ezek ügyében a következő közgyűlésen kell majd határozni.

A javaslat az Európai Beruházási Bank és a BKV közötti egyedi hitelkérelem kapcsán fogalmazódott meg. Ebből a lehetséges forrásból az M2 metróvonal akadálymentesítése és az M1-es vonalon közlekedő járművek cseréje valósulhatott volna meg. Mivel a finanszírozó bankok számára fontos a tulajdonosi szándék kifejezése, a Fővárosi Közgyűlésnek el kell döntenie a kérdést. Ezen határozat előtt a projekttel kapcsolatos tárgyalások felfüggesztésre kerülnek.

Budapestet korábban kiválasztották azon városok sorába, amelyek az Európai Unión belül részt vesznek a 100 klímasemleges és okos város kezdeményezésben. Ennek keretében elkészült egy klímaszerződés, amelyhez egyre növekvő számban csatlakoznak a fővárosban működő vállalatok, intézmények és egyetemek. Azonban a közgyűlés nem tudott elegendő szavazatot összegyűjteni ahhoz, hogy hivatalosan is elfogadja az OTP Bank, a K&H Bank és a Graphisoft csatlakozását.

Kiss kiemelte, hogy bizonyos döntések esetében pénzügyi kockázatokkal kellett szembenéznie a Fővárosi Önkormányzatnak és annak cégeinek. Amennyiben a főpolgármester nem lép közbe a sikertelen szavazást követően, a közgyűlés döntéseit átvevő jogkörében, komoly veszteségekkel járhatott volna a helyzet. Példaként említette a BKV likviditásának érdekében a NAV-tól kért 2024. decemberi fizetési halasztást. Ezen kívül több közbeszerzési eljárás kapcsán is elengedhetetlen volt, hogy a főpolgármester a közgyűlés helyett személyesen hozza meg a szükséges döntéseket - tette hozzá.

A Tisza a közgyűlés megkezdése előtt, múlt héten szerdán jelezte, hogy nem kíván részt venni a "mutyikban". Ezután a Tulajdonosi Bizottságban, a fideszes és DK-s képviselők közreműködésével levették napirendről a fővárosi cégvezetők pozícióira vonatkozó pályázati kiírást. A témával kapcsolatos sajtótájékoztatón Magyar Péter a Magyar Hang kérdésére elmondta, hogy a főpolgármester és a Tisza között konkrét megállapodás született. Ennek fényében a költségvetés gyors elfogadásához is hozzájárultak még a bíróság döntése előtt, mivel a főpolgármester ígéretet tett arra, hogy a cégvezetők esetében piaci alapú pályáztatást vezetnek be, a szervezeti és működési szabályzat módosítása mellett. Ezzel szemben azonban az óellenzék és a Fidesz "élvezettel szavazták le" az előterjesztést.

Related posts