Agrárminisztérium: a kormány támogatást nyújt a sertéstenyésztő gazdák számára kompenzációs intézkedésekkel.

A kormány kompenzációval támogatja azokat a sertéstartókat, akik a ragadós száj- és körömfájás miatt érintett területeken működnek. Az érintett gazdák a járási hivataloknál nyújthatják be igényüket a segítségért – áll a csütörtöki Agrárminisztériumi közleményben.
A kormány nem hagyja magukra a sertéstartó gazdákat, kompenzációval segíti őket piaci veszteségeik enyhítésében. Minden olyan gazdálkodó jogosult a támogatásra, aki a ragadós száj- és körömfájás vírus (RSZKF) miatti korlátozás alá eső területen vágósertést tart, és az állatait a hivatalosan megállapított piaci átlagárnál olcsóbban tudta csak értékesíteni. A kártalanítás összege az árkülönbözet 40 százalékáig terjedhet. Az igényeket a járási hivatalokhoz kell beadni.
A kormány támogatást nyújt a sertéstartó gazdák számára, hogy kompenzálja a nehézségeiket.
A közleményben felhívták a figyelmet, hogy a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt több ezer vágásérett sertést nem tudtak levágni hazánkban. E probléma kezelése - így a további korlátozás alá eső területek sertéstartóinak segítése - érdekében is jelent meg a kormány különleges állattenyésztés-ágazati intézkedésekről szóló 82/2025. számú rendelete. Amennyiben egy állattartó az állatát a piaci átlagárnál olcsóbban adja el a vágóhídnak, akkor jogosult lehet kártalanításra, legfeljebb 40 százalékos mértékig - emelte ki a minisztérium. A kártalanításra minden, ebben a körzetben lévő vágósertést tartó gazdálkodó jogosult. A kifizetések az Agárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. által megadott havi átlagáron történnek, mely elérhető a Nébih oldalán.
Az igénylések benyújtására a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig van lehetőség, és ezt a területileg illetékes járási hivatal állategészségügyi osztályához kell elektronikus formában eljuttatni. A kérelemhez elengedhetetlen a következő dokumentumok benyújtása: az állattartó által kiállított számla hiteles másolata, valamint a szállítólevél (ENAR 2611-es nyomtatvány) állattartói példányának másolata. Emellett szükséges csatolni az élő állatok belföldi szállításának állat-egészségügyi szabályairól szóló rendeletben előírt "Állategészségügyi bizonyítvány a gazdaságból" állatorvosi igazolás másolatát is. A járási hivatalok készséggel nyújtanak segítséget a szükséges papírok összeállításához – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
A kártalanítási folyamat már megkezdődött, eddig összesen 25 kérelem érkezett a sertéstenyésztőktől. A kormány szándéka, hogy minden érintett gazdát hatékonyan és gyorsan támogatni tudjon, ezzel csökkentve a ragadós száj- és körömfájás által okozott gazdasági veszteségeket.