A palackok mellett most egy újabb izgalmas termék került a figyelem középpontjába, amelynek visszagyűjtésére a MOHU-nak szüksége van! | Startlap Vásárlás

Az idei évtől kezdve a textilhulladék szelektív gyűjtése is kötelezővé vált az EU-s országok számára. Itthon a palackgyűjtés mellett ezért is a MOHU felelős.

Az Európai Unió 2025-től kötelezővé teszi a textilhulladék szelektív gyűjtését, míg Magyarországon az EPR-rendszer (kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer) vállalja a hulladékkezelés finanszírozását. Ennek keretében a gyártóknak és az elsődleges eladóknak EPR-díjat kell befizetniük. A MOHU ezt az összeget a textilgyűjtő rendszer működésére fordítja, beleértve a gyűjtőkonténerek kihelyezését, a begyűjtött anyagok kezelését, valamint az önkormányzatokkal és forgalmazókkal való együttműködést - értesülhetünk a Pénzcentrumból.

A Pénzcentrum érdeklődésére Plánder Norbert, a MOHU termék- és anyagáram vezetője elmondta, hogy 2023 és 2024 között jelentős mértékben megnövekedett a lakosság által leadott textilhulladék mennyisége.

A begyűjtött hulladék 99 százaléka újrahasznosításra vagy energetikai felhasználásra kerül,

A megmaradó rész a hulladéklerakóba kerül. Plánder Norbert kiemelte, hogy a gyűjtőkonténerek mennyisége folyamatosan bővül: 2027-re akár a hatezres számot is elérhetik.

Plánder Norbert tájékoztatása szerint országszerte körülbelül 3000 gyűjtőkonténer áll rendelkezésre a textilhulladék begyűjtésére. A jövőbeli elképzelések alapján ez a szám folyamatosan bővülni fog: 2027-re várhatóan minden 1500-1700 lakosra egy konténer jut majd.

A textilkonténerek mellett a lakosság az ország minden hulladékudvarában is leadhatja a feleslegessé vált ruházatát és egyéb textíliáit.

- Emelte ki a szakértő. A MOHU rendelkezik egy igénybejelentő űrlappal is, amely lehetőséget biztosít az önkormányzatok, kiskereskedelmi egységek és oktatási intézmények számára a konténerek kihelyezésére való jelentkezésre.

A konténerekbe minden textilből vagy bőrből készült hulladék bedobható,

azonban azonban a szennyezett, például olajos darabok bedobása tilos. A konténereken szintén szerepel a pontos információ arról, milyen jellegű textileket szabad bedobni.

A konténerek tartalmának begyűjtését a MOHU alvállalkozójaként működő Textrade Kft. végzi. A konténerek kiürítése ütemezett gyűjtőjáratok keretében történik. Amennyiben telített konténerrel találkozunk, lehetőségünk van az oldalán feltüntetett telefonszámon bejelentést tenni, és ez alapján 24 órán belül sor kerül a kiürítésre. Ha valaki véletlenül értékes tárgyat hagyott a konténerben, szintén ezen a telefonszámon jelezheti, és a tárgyat a helyszínen, vagy a megbeszélt időpontban a beszállítás helyszínén átveheti.

Plánder Norbert azt is elmondta, hogy a konténerek ajtaját egyre ritkábban feszítik fel: ez részben annak köszönhető, hogy a cég új, Magyarországon gyártott, megerősített feltörésvédelemmel ellátott konténereket helyez ki országszerte.

Related posts