A német gazdaság folyamatosan meglepi a szakértőket, hiszen rendszeresen elmarad a várakozásoktól - írja a Világgazdaság.

A Századvég Gazdasági folyamatok Kutatóintézetének elemzői megvizsgálták, hogy a német gazdaságra adott előrejelzések mennyire írták le megfelelően a GDP változását az utóbbi 10 évben. A számok alapján megállapító, hogy Európa legnagyobb gazdasága az orosz-ukrán háború kitörése óta szisztematikusan alulmúlta az piaci várakozásokat. Az európai szankciós politika tehát sokkal nagyobb gazdasági károkat okozott, mint arra előzetesen bárki is számított.
Az alábbi hőtérkép a német gazdasági növekedésre adott becslések és a tényleges GDP-növekedés közötti eltérést mutatja be a 2015-2024-es időszak vonatkozásában. Az előrejelző intézmények nemzetközi súlyuk, illetve helyi beágyazottságuk alapján kerültek kiválasztásra.
Az utolsó egy évtizedet tekintve két jól elkülöníthető időszakot figyelhetünk meg. Az elemző intézetek 2015 és 2017 között rendszerint alábecsülték a német gazdaság teljesítményét, míg 2018-tól kezdődően a helyzet megváltozott, és a prognózisok inkább túllépték a német növekedés várakozásait.
A 2020-tól 2022-ig tartó periódus a válságok korszaka volt. A pandémia és az orosz-ukrán háború eszkalációja kiszámíthatatlan gazdasági környezetet teremtett, melyet az előrejelzések sem tudtak lekövetni, és ebből adódóan jelentősen alul-, illetve felülbecsülték a német gazdaság növekedésének mértékét.
A 2020-as évben a koronavírus-válság következtében jelentősen zsugorodott a gazdaság, míg a 2021-es évben a vártnál gyorsabb kilábalás eredményeképp alulbecslés figyelhető meg. A válság körüli félrebecslés nemcsak Németországra jellemző, hanem ugyanez a tendencia figyelhető meg más országok gazdasági előrejelzésének vizsgálata közben is.
Egyidejűleg, az orosz-ukrán konfliktus és a sorozatos szankciók bevezetésének hírével együtt a német gazdaság növekedése még inkább elmaradt a szakértők által előrejelzett értékektől.
A vizsgált előrejelzések alapján megállapítható, hogy a legnagyobb befolyással bíró elemzőházak egyesével és összességében is trendszerűen felülbecsülték Európa legnagyobb gazdaságának növekedési potenciálját az utóbbi években. Ebben fő szerepet játszhatott az európai gazdasági szankciók hatásainak alulbecslése, melynek következtében az előrejelzők a valóságosnál jelentősen kedvezőbb képet festettek a német gazdaság állapotáról.