A kormány hivatalosan kijelentette, hogy nem történt kifizetés a Védelmi Beszerzési Ügynökség által eltulajdonított adatokért.

"A kormány nem tárgyal zsarolókkal és zsarolóknak nem fizet," válaszolta a Honvédelmi Minisztérium államtitkára a DK-s Vadai Ágnes kérdésére, aki arra lett volna kíváncsi, hogy

"Kaptak-e kártérítést azok, akik sikeresen behatoltak a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. fájlszerverébe? Ha igen, mekkora összegről van szó?"

Vargha Tamás egymondatos válaszát érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen az csak a konkrét zsarolóra vonatkozik, és nem zárja ki, hogy közvetítőkön keresztül egyezkedett a kormány.

A 444 november közepén számolt be arról, hogy ismeretlen elkövetők az Inc. Ransomware nevű zsarolóvírus révén sikeresen behatoltak a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) fájlszerverébe, és onnan értékes dokumentumokat loptak el. Az elkövetők nemcsak az adatokat, hanem magát a szervert is titkosították, és ötmillió dolláros váltságdíjat követelnek a dokumentumok visszaadásáért. A fenyegetés hitelességét alátámasztandó, negyvenhat képernyőfotót tettek közzé, amelyek bizonyítják, hogy az ellopott anyagok náluk vannak.

Az anyagok nemzetbiztonsági szempontból kiemelten érzékeny információkat tartalmaznak, amelyek a védelmi beszerzésekre, a belső kommunikációkra és a magyar haderő tényleges képességeire vonatkoznak.

A VBÜ kiemelkedő szerepet játszik a honvédelmi beszerzések terén: 2019 óta működő, teljes mértékben állami kézben lévő intézményként feladata a legfontosabb védelmi eszközök és szolgáltatások kezelésének koordinálása. Hatáskörébe tartozik a honvédelmi, rendvédelmi, bűnüldözési, valamint a bűnmegelőzési és büntetőeljárási területekhez kapcsolódó beszerzések lebonyolítása. Emellett foglalkozik a büntetés-végrehajtás, nemzetbiztonság, határőrizet és határforgalom, katasztrófavédelem, valamint az adó- és vámhatósági tevékenységekkel is. A szervezet felelős a különféle haditechnikai eszközök és szolgáltatások beszerzéséért, amelyek célja a védelem, őrzés és önvédelem erősítése.

A december elsején feltűnt ellopott és titkosított fájlok egymillió dolláros kikiáltási áron váltak elérhetővé az internet sötét bugyraiban.

A zsarolók állítása szerint egy terabájtnyi információt birtokolnak a magyar védelmi beszerzésekről. Úgy vélik, hogy a Védelmi Beszerzési Ügynökség nem mutat aggodalmat az adatai iránt, és nem hajlandó anyagi kompenzációt nyújtani a kibervédelmi hiányosságokért.

Related posts