A fáraók titkos kincse: fekete kömény.

A fekete kömény, amelyet számos más néven is ismerünk, Észak-Afrika és Nyugat-Ázsia tájain őshonos, és évszázadok óta a kultúrák szerves részét képezi. Magját már az ókori civilizációk is fűszerként és gyógyászati célokra használták, és manapság ismét a figyelem középpontjába került – nem véletlenül!

A növény magvait már Tutanhamon fáraó sírjában is felfedezték, és nevét az Ószövetség lapjain is olvashatjuk. Használatának jótékony hatásait állítólag maga Mohamed próféta is megerősítette. Ezért nem meglepő, hogy az alig fél méter magas, egyéves növényt több mint 4500 éve ismerjük és alkalmazzuk. Igazi értékét a mákhoz hasonló tokokban érlelt, fűszeres illatú, különleges ízű fekete magjai adják, amelyekből ásványi anyagokban és aminosavakban gazdag, rendkívül tápláló olajat nyerhetünk. A Földközi-tenger déli és keleti partvidékein évezredeken át használták a légző- és emésztőrendszeri problémák kezelésére, valamint az immunrendszer erősítésére. Különleges összetevőinek köszönhetően gyulladáscsökkentő és érzéstelenítő hatásai miatt is elterjedt volt a használata.

Tudományos kutatások során megfigyelték, hogy a fekete kömény magjában lévő olaj bizonyos összetevői jótékony hatással bírhatnak az allergiás és asztmás panaszokra. Ezen kívül gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt ajánlott lehet vírusos vagy bakteriális eredetű légzőszervi problémák kezelésére is. Az olaj mellett a növény magjai vagy azok őrleménye szintén fogyasztható. Különösen hatékony kombinációt nyújtanak, ha méhészeti termékekkel, például mézzel keverjük őket, így nemcsak ízletesebbé válnak, hanem hozzájárulnak a felső légutak egészségének megőrzéséhez is.

A növényt, illetve a belőle készített különféle kivonatokat a gyógyászat mellett a gasztronómiában is széles körben alkalmazhatjuk. Enyhén hagymaízű magja megszárítva és megtörve borsos illatú. A növény gasztronómiai érdekessége, hogy különlegesen fűszeres ízének köszönhetően sós és édes ételeket, süteményeket is ízesíthetünk vele.

Related posts